Przejdź do treści głównej

Priorytety Unii Europejskiej na lata 2024–2029

W następstwie wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w czerwcu 2024 r., Unia Europejska określiła priorytety, które będą do 2029 r. nadawać kształt jej programowi politycznemu i strategicznemu. Mają one umożliwić stawienie czoła głównym wyzwaniom, które stoją przed Unią i Europejczykami.

Priorytety te ustalane są w drodze dialogu między unijnymi przywódcami, ministrami krajów UE, instytucjami UE i grupami politycznymi wybranymi do Parlamentu Europejskiego. W czerwcu 2024 r. Rada Europejska przedstawiła swoje priorytety w unijnym programie strategicznym na lata 2024–2029. Służy on jako inspiracja dla priorytetów politycznych Komisji Europejskiej opracowywanych przed rozpoczęciem jej pięcioletniej kadencji.

Dowiedz się więcej o tym, w jaki sposób ustala się priorytety UE

Program strategiczny UE na lata 2024–2029

W programie strategicznym na lata 2024–2029 przywódcy UE określili trzy obszary priorytetowe, które mają nadać kierunek pracom instytucji UE w ciągu tych pięciu lat. Jasny plan strategiczny jest teraz potrzebny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W ciągu ostatnich kilku lat Unia zmagała się z wieloma kryzysami, od walki ze zmianą klimatu po pandemię COVID-19 i wspieranie Ukrainy w następstwie rosyjskiej napaści. Skupiając się na nowych obszarach priorytetowych, Unia wzmocni suwerenność Europy i przygotuje ją na przyszłe wyzwania.

Trzy obszary priorytetowe to:

Wolna i demokratyczna Europa

  • ochrona wartości europejskich w UE
  • przestrzeganie wartości UE na szczeblu globalnym

Silna i bezpieczna Europa

  • zapewnienie sobie wpływu na zewnątrz dzięki spójnym działaniom
  • wzmocnienie bezpieczeństwa i zdolności obronnych UE oraz ochrona obywateli UE
  • przygotowania do powiększenia i wzmocnienia Unii
  • kształtowanie kompleksowego podejścia do migracji i zarządzania granicami

Dobrze prosperująca i konkurencyjna Europa

  • wzmocnienie konkurencyjności UE
  • powodzenie transformacji ekologicznej i cyfrowej
  • promowanie otoczenia przyjaznego innowacjom i przedsiębiorstwom
  • wspólne postępy

Priorytety Komisji na lata 2024–2029

Przewodnicząca Komisji wyznaczyła na obecną kadencję Komisji Europejskiej siedem priorytetów. Opierają się one na unijnym programie strategicznym Rady i wynikach dyskusji z grupami politycznymi Parlamentu Europejskiego.

Tych siedem priorytetów to:

Nowy plan na rzecz trwałego dobrobytu w Europie i konkurencyjności Europy

Zapewnienie firmom warunków sprzyjających wzrostowi gospodarczemu, wspieranie konkurencyjności europejskiego przemysłu i tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Rozwój odpornej gospodarki o obiegu zamkniętym, w której na pierwszym miejscu są badania naukowe i innowacje oraz przyspieszone inwestycje, zapobieganie niedoborom pracowników i kwalifikacji poszukiwanych przez pracodawców. Wiodąca rola we wprowadzaniu innowacji w dziedzinie technologii cyfrowych.

Nowa epoka dla obrony i bezpieczeństwa w Europie

Zagwarantowanie Europie bezpieczeństwa poprzez zbudowanie Europejskiej Unii Obrony. Reagowanie na wszystkie zagrożenia w internecie i poza nim oraz przygotowanie się na kryzysy. Wzmocnienie wspólnych granic oraz sprawiedliwe i zdecydowane zarządzanie migracją.

Wsparcie dla ludzi, silne społeczeństwo i europejski model społeczny

Utrzymanie i podniesienie naszego standardu życia poprzez promowanie sprawiedliwości społecznej w nowoczesnej gospodarce, wzmacnianie solidarności przez jednoczenie społeczeństw i wspieranie młodych ludzi oraz zapewnianie wszystkim równych szans.

Troska o jakość życia: bezpieczeństwo żywnościowe, woda i przyroda

Budowanie konkurencyjnego i odpornego rolnictwa i systemu żywnościowego oraz ochrona różnorodności biologicznej, co służy wspieraniu rolników i produkcji zdrowej żywności. Przystosowanie się do zmian klimatu i gotowość do niesienia pomocy tym, którzy wskutek nich ucierpieli.

Ochrona demokracji i wartości europejskich

Ochrona demokracji i zwiększenie odporności i gotowości społecznej, wzmocnienie praworządności z myślą o sprawiedliwym i dobrze funkcjonującym społeczeństwie, promowanie aktywności obywatelskiej i czerpanie z pomysłów obywateli przy kształtowaniu polityki.

Globalny wymiar Europy: silna pozycja, silne partnerstwa

Dążenie do rozszerzenia Unii, aby wzmocnić jej wpływy na arenie międzynarodowej. Nacisk na współpracę w szerszym sąsiedztwie w celu promowania pokoju, partnerstwa i stabilności gospodarczej. Prowadzenie nowej gospodarczej polityki zagranicznej i reforma systemu międzynarodowego w celu dostosowania go do współczesnego świata.

Wspólna realizacja celów i przygotowanie się na przyszłość

Skonstruowanie prostszego i bardziej wydajnego budżetu UE, aby fundusze trafiały tam, gdzie mogą najwięcej zmienić. Wdrożenie reform, aby większa Unia funkcjonowała sprawnie, oraz wzmocnienie partnerstwa między Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim, aby wspólnie działać skuteczniej.

Priorytety Komisji na lata 2024–2029

Artykuł multimedialny: Komisja Europejska 2024–2029 – nasze priorytety na rzecz siły i jedności Europy

Działania Komisji według dziedziny