Ugrás a fő tartalomra

Az Európai Unió prioritásai a 2024–2029 közötti időszakban

A 2024. júniusi európai parlamenti választásokat követően az EU egy sor prioritást fogalmazott meg, amelyekkel meghatározta a 2029-ig tartó időszakra szóló politikai és szakpolitikai menetrendet. E prioritások célja az EU és polgárai előtt álló fő kihívások kezelése.

A prioritások az uniós vezetők, a tagállami miniszterek, az uniós intézmények és az Európai Parlamentbe megválasztott képviselőcsoportok közötti párbeszéd eredményeit tükrözik. Az Európai Tanács 2024 júniusában az uniós stratégiai menetrendben (2024–2029) közzétette prioritásait, amelyek inspirációként szolgálnak az Európai Bizottság által az ötéves hivatali időszakának megkezdése előtt megfogalmazandó politikai prioritásokhoz.

Tudjon meg többet az uniós prioritások meghatározásáról

Az EU 2024–2029-es időszakra szóló stratégiai menetrendje

A 2024–2029-es időszakra szóló stratégiai menetrendjükben az uniós vezetők három prioritást jelöltek ki, amelyek iránymutatással szolgálnak majd az uniós intézmények számára erre az öt évre. Egyre sürgetőbbé vált egy egyértelmű stratégiai terv kialakítása. Az elmúlt néhány évben az EU több válsághelyzettel szembesült, ideértve az éghajlatváltozás elleni küzdelmet, a Covid19-világjárvány kezelését vagy Ukrajna támogatását Oroszország agressziós háborújának kirobbanását követően. Ezek az új prioritások segíteni fognak az EU-nak abban, hogy szuverénebbé váljon és felkészültebb legyen a jövőbeli kihívások kezelésére.

A három prioritás a következő:

Szabad és demokratikus Európa

  • az európai értékek védelmezése az EU-n belül
  • hűség az uniós értékekhez globális szinten

Erős és biztonságos Európa

  • koherens és hathatós külső tevékenység biztosítása
  • az EU biztonságának és védelmének megerősítése, valamint az uniós polgárok védelme
  • egy nagyobb és erősebb Unió előkészítése
  • átfogó megközelítés érvényesítése a migráció és a határigazgatás terén

Virágzó és versenyképes Európa

  • az EU versenyképességének megerősítése
  • a zöld és digitális átállás sikerre vitele
  • innováció- és vállalkozásbarát környezet előmozdítása
  • előrelépés együtt

A Bizottság prioritásai a 2024–2029-es időszakra

A Bizottság elnöke hét prioritást határozott meg az Európai Bizottság 2024–2029-es mandátumidőszakára. A prioritások az EU stratégiai menetrendje, valamint az Európai Parlament képviselőcsoportjaival folytatott egyeztetéseken alapulnak.

A prioritások a következők:

Új terv Európa fenntartható jólétéért és versenyképességéért

A vállalkozások helyzetének megkönnyítése a gazdasági növekedés elősegítése érdekében; az EU versenyképes iparágainak támogatása és minőségi munkahelyek teremtése; körforgásos és reziliens gazdaság kialakítása, amely a kutatást és az innovációt helyezi a középpontba és felgyorsítja a beruházásokat; a készség- és munkaerőhiány orvoslása és vezető szerep a digitális technológiai innováció terén.

Az európai védelem és biztonság új korszaka

Annak biztosítása, hogy az európai polgárok nagyobb biztonságban és védettségben éljenek az európai védelmi unió kiépítése, az online és offline jelentkező összes fenyegetés kezelése, valamint a válságokra való reagáláshoz szükséges felkészültség révén. Közös határaink megerősítése és a migráció méltányos és határozott kezelése.

Az emberek támogatása, társadalmaink és szociális modellünk megerősítése

A mai európai életminőség fenntartása és javítása azáltal, hogy előmozdítjuk a társadalmi méltányosságot a modern gazdaságban, megerősítjük a polgárok közötti szolidaritást társadalmaink egyesítése és a fiatalok támogatása révén, valamint egyenlő esélyeket biztosítunk mindenki számára.

Életminőségünk fenntartása: élelmezésbiztonság, víz és természet

Versenyképes és reziliens mezőgazdasági és élelmiszerrendszer kiépítése, valamint a biológiai sokféleség megőrzése mezőgazdasági termelőink támogatása és egészséges élelmiszereink megőrzése érdekében. Alkalmazkodás és felkészülés a változó éghajlatra, hogy veszély esetén készen álljunk segíteni a károsultakon.

Demokráciánk védelme, értékeink megőrzése

A demokrácia védelme, a társadalmi reziliencia és felkészültség növelése, a jogállamiság megerősítése a méltányos és jól működő társadalom érdekében, valamint a polgári szerepvállalás és részvétel előmozdítása annak érdekében, hogy a polgárok ötletei a politikai döntéshozatal középpontjába kerüljenek.

Globális Európa: diplomáciai erőnk és partnerségeink kiaknázása

Az EU bővítésére irányuló munka a globális szintű befolyásunk növelése érdekében; a béke, a partnerségek és a gazdasági stabilitás előmozdítása a tágabb értelemben vett szomszédos országokra összpontosítva; új külgazdasági politika és a nemzetközi rendszer reformja annak érdekében, hogy az igazodjon a jelenkor realitásaihoz.

Közös eredmények elérése és az Unió felkészítése a jövőre

Egyszerűbb és hatásosabb uniós költségvetés kidolgozása, hogy a forrásokat a legfontosabb tevékenységi területeken lehessen felhasználni; reformok végrehajtása egy nagyobb méretű Unió megfelelő működésének biztosítása érdekében, valamint az Európai Bizottság és az Európai Parlament közötti partnerség megerősítése, hogy együtt hatékonyabban érjünk el eredményeket.

A Bizottság prioritásai a 2024–2029-es időszakra

Történet képekben: az Európai Bizottság (2024–2029) Az Európa erejével és egységével kapcsolatos prioritásaink

A Bizottság tevékenységei, szakpolitikai területenként