Pärast 2024. aasta juunis toimunud Euroopa Parlamendi valimisi pani Euroopa Liit paika prioriteedid, mis kujundavad liidu poliitilist tegevust kuni 2029. aastani. Nendega otsitakse lahendusi peamistele muredele, millega EL ja selle kodanikud silmitsi seisavad.
Prioriteedid töötati välja ELi juhtide, liikmesriikide ministrite, ELi institutsioonide ja Euroopa Parlamendi fraktsioonide vahelise dialoogi põhjal. Euroopa Ülemkogu fikseeris need 2024. aasta juunis ELi strateegilises tegevuskavas (2024–2029). Strateegilisel tegevuskaval põhinesid ka Euroopa Komisjoni poliitilised prioriteedid, mille komisjon enne oma viieaastase ametiaja algust paika pani.
ELi strateegiline tegevuskava aastateks 2024–2029
ELi juhid määrasid oma 2024.–2029. aasta strateegilises tegevuskavas kindlaks kolm prioriteetset valdkonda, millest ELi institutsioonid nende viie aasta jooksul oma töös juhinduvad. Vajadus selge strateegilise kava järele on muutunud üha pakilisemaks. Viimastel aastatel on EL seisnud silmitsi paljude kriisidega alates kliimamuutuste vastasest võitlusest ja lõpetades COVID-19 pandeemiaga ning Ukraina toetamisega Venemaa agressioonisõjas. Uutele prioriteetsetele valdkondadele keskendumine muudab Euroopa suveräänsemaks ja aitab ELil paremini ette valmistuda tulevaste väljakutsetega toimetulekuks.
Need kolm prioriteeti on järgmised.
Vaba ja demokraatlik Euroopa
- Euroopa väärtuste kaitsmine ELis
- ELi väärtuste järgimine ülemaailmsel tasandil
Tugev ja turvaline Euroopa
- Sidusa ja mõjuka välistegevuse tagamine
- ELi julgeoleku ja kaitse tugevdamine ning ELi kodanike kaitse
- Suurema ja tugevama liidu loomine
- Rännet ja piirihaldust käsitleva tervikliku lähenemisviisi järgimine
Jõukas ja konkurentsivõimeline Euroopa
- ELi konkurentsivõime tugevdamine
- Rohe- ja digipöörde edu tagamine
- Innovatsiooni- ja ettevõtlussõbraliku keskkonna edendamine
- Üheskoos edasiliikumine
Komisjoni prioriteedid aastateks 2024–2029
Komisjoni president määras Euroopa Komisjoni 2024.–2029. aasta ametiajaks kindlaks seitse prioriteeti. Need põhinevad ELi nõukogu strateegilisel tegevuskaval ning Euroopa Parlamendi poliitiliste fraktsioonidega peetud kõnelustel.
Prioriteedid on järgmised.
Euroopa kestliku heaolu ja konkurentsivõime uus kava
Lihtsustada majanduskasvu soodustamiseks ettevõtlust, toetada ELi konkurentsivõimelisi tööstusharusid ja luua kvaliteetseid töökohti, arendada ringluspõhist ja kerkset majandust, mille keskmes on teadusuuringud ja innovatsioon ning mis kiirendab investeeringuid, vähendada oskuste ja tööjõu nappust ning asuda digitehnoloogia innovatsiooni vallas juhtrolli.
Uus ajastu Euroopa kaitse- ja julgeolekupoliitikas
Parandada Euroopa kodanike turvalisust ja ohutust, luues Euroopa kaitsekoostöö liidu, tegeleda nii internetis kui ka väljaspool seda levivate ohtudega ning olla valmis kriisidele reageerima. Tugevdada ühiseid piire ning hallata rännet õiglaselt ja kindlalt.
Inimeste toetamine ning ühiskonna ja sotsiaalse mudeli tugevdamine
Säilitada eurooplaste elukvaliteet ja seda parandada, edendades nüüdisaegses majanduses sotsiaalset õiglust, tugevdada kodanike solidaarsust, ühendades ühiskondi ja toetades noori, ning tagada kõigile võrdsed võimalused.
Meie elukvaliteedi säilitamine: toiduga kindlustatus, vesi ja loodus
Luua konkurentsivõimeline ja vastupidav põllumajandus- ja toidusüsteem ning kaitsta elurikkust, et toetada liidu põllumajandustootjaid ja kaitsta tervislikku toitu. Kohaneda muutuva kliimaga ja kliimamuutuseks valmistuda ning aidata inimesi, keda see mõjutab.
Demokraatia kaitsmine ja väärtuste hoidmine
Kaitsta demokraatiat ning suurendada ühiskonna säilenõtkust ja valmisolekut, tugevdada õigusriiklust õiglase ja hästi toimiva ühiskonna nimel, edendada ühiskondlikus elus osalemist, et tuua kodanike ideed poliitikakujundamise keskmesse.
Globaalne Euroopa: meie jõu ja partnerluste kasutamine
Tegutseda ELi laiendamise nimel, et suurendada liidu mõju ülemaailmsel areenil, keskenduda laiemale naabrusele, et edendada rahu, partnerlusi ja majanduslikku stabiilsust, töötada välja uus välismajanduspoliitika ja reformida rahvusvahelist süsteemi, et muuta see tänapäeva maailma vajadustele vastavaks.
Üheskoos tegutsemine ja liidu ettevalmistamine tulevikuks
Töötada välja lihtsam ja mõjukam ELi eelarve, et eraldada rahalisi vahendeid just seal, kus nende abil on võimalik kõige rohkem ära teha, viia ellu reforme, et tagada suurema liidu nõuetekohane toimimine, ning tugevdada Euroopa Komisjoni ja Euroopa Parlamendi partnerlust, mis aitaks liidul ühiselt tulemuslikumalt tegutseda.
Komisjoni prioriteedid aastateks 2024–2029
Visuaalne esitlus: Euroopa Komisjon 2024–2029: prioriteedid Euroopa tugevuse ja ühtsuse tagamiseks