Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip nustatomi ES prioritetai

Strateginė darbotvarkė ir politinės gairės

Europos Komisijos nariai ir Europos Parlamento nariai skiriami ir renkami penkerių metų laikotarpiui. Prieš prasidedant kiekvienai naujai kadencijai visų ES šalių valstybių ar vyriausybių vadovai susitinka Europos Vadovų Taryboje ir nustato oficialius ES politinius prioritetus ateinantiems penkeriems metams.

Šie prioritetai kartu sudaro ES strateginę darbotvarkę – ja remdamosi ES institucijos nustato, kaip įgyvendinti šiuos prioritetus. ES institucijos ir ES vyriausybės bendradarbiauja siekdamos jas įgyvendinti.

Strategine darbotvarke taip pat grindžiami Komisijos veiklos prioritetai, kuriuos kandidatas į Komisijos pirmininkus nustato politinėse gairėse. Prioritetai iš esmės atspindi politiką ir veiksmus, kurių Komisija ketina imtis siekdama užtikrinti, kad pasieks savo tikslus.

Kandidatui į pirmininko postą nustačius Komisijos prioritetus:

  • jie pateikiami visam Europos Parlamentui per plenarinį posėdį;
  • jų pagrindu parengiami konkretūs kiekvieno kandidato į Komisijos narius užduočių aprašymai ir pateikiami atitinkamiems Parlamento komitetams.

Savo ruožtu politinės gairės yra Komisijos metinių darbo programų pagrindas. Jose pristatomos iniciatyvos, pagal kurias bus įgyvendinami Komisijos prioritetai per ateinančius 12 mėnesių.

Darbo programa pradedama rengti sulaukus metinės Komisijos pirmininko kalbos Europos Parlamento plenariniame posėdyje, vadinamojo pranešimo apie Sąjungos padėtį, ir prie jo pridedamo ketinimų rašto. 

Tuomet su Parlamentu ir ES Taryba pradedamas diskusijų etapas dėl kitų metų prioritetų. Tuo pačiu metu Komisija išklauso ir Europos regionų komiteto bei Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomones. 

Priėmus Komisijos darbo programą, Komisija, Parlamentas ir Taryba paskelbia bendrą deklaraciją dėl ateinančių metų ES prioritetų. Tai leidžia greitai imtis veiksmų ir užtikrina, kad šiems prioritetams įgyvendinti būtų skiriamas politinis dėmesys.

Kad būtų sudarytos sąlygos ilgalaikiam planavimui, trys ES institucijos taip pat priima bendras metines deklaracijas dėl ateinančių metų (per penkerių metų kadenciją) teisėkūros prioritetų.

Infografikas. Kaip nustatomi ES prioritetai

2024–2029 m. strateginės darbotvarkės rengimas

Kaip įgyvendinama Komisijos darbo programa.

Kiti prioritetai

Be pirmiau nurodytų prioritetų, kitos ES institucijos dažnai nustato savus prioritetus, atspindinčius jų požiūrį.

Pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai

Kas šešis mėnesius ES Tarybai pirmininkauja vis kitos ES valstybės narės vyriausybė. Jų vaidmuo – būti sąžiningu tarpininku skatinant visų ES šalių diskusijas Taryboje dėl ES teisės aktų. 

Kiekviena pirmininkaujanti valstybė narė nustato savo prioritetus. Jie priklauso nuo tuo metu aktualių ES klausimų, o jų bendras tikslas – stiprinti Europos Sąjungą ir propaguoti jos vertybes.

Daugiau apie šiuo metu ES pirmininkaujančios valstybės prioritetus

Europos Parlamento frakcijos

Didžioji dauguma iš 720 Europos Parlamento narių priklauso vienai iš dabartinių aštuonių frakcijų, kurios buriamos partijų, o ne pilietybės pagrindu. Kiekviena frakcija nustato savo prioritetus, atspindinčius klausimus, kuriuos jų rinkėjai laiko svarbiais.

Prieš kiekvieną balsavimą plenariniame posėdyje frakcijos išnagrinėja Parlamento komitetų parengtus pranešimus ir pateikia jų pakeitimus. Frakcijoje priimta pozicija grindžiama toje frakcijoje vykusiomis diskusijomis. Nė vienas Parlamento narys negali būti verčiamas balsuoti tam tikru būdu.

Daugiau apie frakcijas 

Vaizdo įrašų galerija