Преди началото на всеки нов законодателен мандат – 5-годишният мандат на европейските комисари и депутатите в Европейския парламент, държавните/правителствените ръководители на всички държави от ЕС заседават в рамките на Европейския съвет, за да определят официалните политически приоритети на ЕС.
Взети заедно, тези приоритети съставляват стратегическата програма, която помага да се направлява работата на институциите на ЕС и в която се определят начините за постигане на резултати по тези приоритети.
Стратегическата програма също така служи като ориентир за политическите приоритети на Комисията през мандата ѝ, посочени в нейните политически насоки. В общи линии, чрез приоритетите се определят основните политики и стъпки, които Комисията смята да следва, за да постигне политическите си цели.
Стратегическата програма се изпълнява съвместно от институциите на ЕС и правителствата на държавите от Съюза.
След като приоритетите на Комисията бъдат определени от кандидата за председател, те:
- се представят на целия Европейски парламент (заседание в пленарна зала)
- се преобразуват в конкретни декларации за мисията на всеки кандидат за член на Комисията и се представят пред съответната комисия на Парламента.
Политическите насоки са основата на годишната работна програма на Комисията. В насоките се определят инициативите за изпълнение на приоритетите през следващите 12 месеца.
Подготовката на работните програми започва с годишната реч за състоянието на Съюза и придружаващото я писмо за намеренията.
С това се дава начало на поредица от дискусии с Парламента и Съвета на ЕС относно приоритетите за следващата година. Същевременно Комисията изслушва и становищата на Европейския комитет на регионите и Европейския икономически и социален комитет.
След като работната програма на Комисията бъде приета, Комисията, Парламентът и Съветът изготвят съвместна декларация относно приоритетите на ЕС, за да се даде възможност за бързи действия и да се гарантира, че ще бъде поставен политически акцент върху изпълнението на тези приоритети.
За да се даде възможност за по-дългосрочно планиране, в началото на настоящия мандат през 2020 г. трите институции на ЕС за първи път приеха и съвместни заключения относно целите и приоритетите на политиката за целия законодателен цикъл (който ще продължи до 2024 г.).
Други приоритети
Наред с горепосочените приоритети, други институции на ЕС често определят свои собствени приоритети, отразяващи техните гледни точки.
Председателство на Съвета на Европейския съюз
На всеки 6 месеца правителството на различна държава членка поема председателството на Съвета на ЕС. Ролята на председателството е да действа като честен посредник, който да даде тласък на обсъжданията в Съвета – сред всички държави от ЕС, относно законодателството на Съюза.
Всяко председателство определя свои собствени приоритети. Те се базират на належащите към дадения момент за ЕС въпроси и имат общата цел да укрепят Съюза и да популяризират неговите ценности.
Повече за приоритетите на настоящото председателство на ЕС
Европейски парламент – политически групи
По-голямата част от 720-те членове на ЕП принадлежат към една от настоящите 7 политически групи, организирани на партиен принцип, а не по националност.
Всяка политическа група определя свои собствени приоритети, които отразяват въпросите, смятани от нейните избиратели за най-важни.
Преди всяко гласуване в пленарна зала политическите групи разглеждат докладите, изготвени от парламентарните комисии, и внасят изменения към тях.
Позицията, приета от политическата група, е следствие от обсъждането в рамките на групата. Никой член на ЕП не може да бъде принуден да гласува по определен начин.
Още за приоритетите на политическите групи в Европейския парламент