Aktualno
MEPs discussed Ukraine and the EU’s future security, marked International Women’s Day, and proposed measures to combat foreign interference during the plenary session in March 2022.
Pregled
- Uloga: savjetodavno tijelo koje predstavlja organizacije poslodavaca i radnika te druge interesne skupine
- Predsjednica: Christa Schweng
- Članovi: 329 iz svih zemalja EU-a
- Godina osnivanja: 1957.
- Lokacija: Bruxelles (Belgija)
- Web-mjesto: Europski gospodarski i socijalni odbor
Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) savjetodavno je tijelo EU-a koje čine predstavnici organizacija radnika i poslodavaca te drugih interesnih skupina. EGSO dostavlja mišljenja o europskim pitanjima Europskoj komisiji, Vijeću EU-a i Europskom parlamentu te tako djeluje kao most između institucija EU-a, koje donose odluke, i građana EU-a.
Nadležnosti EGSO-a
Omogućuje interesnim skupinama da službeno iznesu svoje mišljenje o zakonodavnim prijedlozima EU-a. Njegove su tri ključne zadaće:
- osigurati da se politika i pravo EU-a prilagode gospodarskim i socijalnim uvjetima, traženjem konsenzusa u cilju ispunjenja zajedničkog interesa
- promicati participativnost u EU-u dajući glas organizacijama radnika i poslodavaca i drugim interesnim skupinama te osiguravajući dijalog s njima
- promicati vrijednosti europske integracije te jačati ulogu participativne demokracije i organizacija civilnog društva.
Sastav
Članovi EGSO-a predstavljaju razne organizacije civilnog društva u Europi, uključujući poduzeća, sindikate i druge interesne skupine. Predlažu ih nacionalne vlade, a na petogodišnji mandat, koji se može obnoviti, imenuje ih Vijeće EU-a. Broj članova iz svake države ovisi o njezinu broju stanovnika.
EGSO bira svojeg predsjednika i dva potpredsjednika na mandat od dvije i pol godine. Članovi pripadaju jednoj od triju skupina:
- poslodavci
- radnici
- druge interesne skupine (npr. poljoprivrednici, potrošači).
Kako funkcionira EGSO?
Europski parlament, Vijeće EU-a i Europska komisija savjetuju se s EGSO-om o raznim temama. Uz to, EGSO donosi mišljenja na vlastitu inicijativu.
Njegovi članovi rade za EU, neovisno o svojim vladama. Sastaju se devet puta u godini. Mišljenja se donose na temelju obične većine glasova.
Sastanke organiziraju specijalizirani odjeli EGSO-a i savjetodavno povjerenstvo za industrijske promjene. Specijalizirani trustovi mozgova EGSO-a (poznati kao „promatračke skupine”) i Upravljački odbor za strategiju Europa 2020 prate razvoj strategija EU-a.
EGSO je u kontaktu s regionalnim i nacionalnim gospodarskim i socijalnim vijećima iz cijelog EU-a, uglavnom radi razmjene informacija i rasprave o određenim pitanjima.
EGSO i vi
EGSO organizira događanja za mlade, umjetnička i razna druga događanja kako bi se EU približio svojim građanima.