Pereiti prie pagrindinio turinio

Kokie euro privalumai?

Euro nauda atskiriems asmenims, įmonėms ir jį naudojančių šalių ekonomikai įvairialypė:

  • lengva palyginti kainas įvairiose šalyse, o tai skatina įmonių konkurenciją, taigi naudinga vartotojams;
  • kainos stabilios;
  • įvedus eurą įmonėms tapo lengviau, pigiau ir saugiau pirkti ir parduoti visoje euro zonoje ir prekiauti su kitomis pasaulio šalimis;
  • ekonomika stabilesnė, jos augimas didesnis;
  • finansų rinkos geriau integruotos ir dėl to veiksmingesnės;
  • įtaka pasaulio ekonomikai didesnė;
  • euras taip pat yra apčiuopiamas europinės tapatybės ženklas.

Daugelis šių aspektų tarpusavyje susiję. Pavyzdžiui, ekonominis stabilumas naudingas valstybių narių ekonomikai, nes vyriausybės gali planuoti ateitį, o įmonėms sumažėja netikrumo ir atsiranda paskatų investuoti. Šią naudą ilgainiui pajunta visa visuomenė, nes didėja užimtumas ir atsiranda kokybiškesnių darbo vietų.

Kaip atsiranda euro privalumai?

Įvedus eurą euro zonoje nebepatiriama išlaidų dėl valiutų kurso svyravimų. Taigi euro zonos vartotojai ir įmonės apsaugomi nuo brangiai kainuojančių valiutos rinkų svyravimų, kurie kai kuriose šalyse mažindavo pasitikėjimą, atgrasydavo nuo investicijų ir sukeldavo ekonominį nestabilumą. Kol euro dar nebuvo, valiutas tekdavo keisti – tai reiškė papildomas išlaidas, riziką ir sandorių tarp šalių skaidrumo trūkumą. Kai valiuta yra viena, sudarant verslo sandorius ir investuojant euro zonoje patiriama mažiau išlaidų ir rizikos.

Įvedus eurą lengva palyginti kainas, o tai paskata intensyvinti visų rūšių prekybą su kitomis šalimis ir jose investuoti. Be to, atskiriems vartotojams ir įmonėms taip padedama užsitikrinti geriausias kainas.

Nauda pasaulio mastu

Dėl bendros valiutos ir euro zonos dydžio atsiveria naujų galimybių ir pasaulio ekonomikoje. Turėdama bendrą valiutą euro zona patrauklesnė ES nepriklausančių šalių verslui, taigi skatina prekybą ir investicijas.

Ekonomika valdoma apdairiai, todėl ES nepriklausančios šalys noriai naudoja eurą kaip atsargų valiutą. Taip euro zonos įtaka pasaulio ekonomikoje stiprėja. Euras yra antra pasaulyje pagal populiarumą atsargų valiuta.

Dėl euro stabilumo su Europa prekiaujančios viso pasaulio įmonės taip pat mielai sutinka, kad kainos būtų nurodytos eurais. Dėl to Europos įmonės nepatiria išlaidų, susijusių su valiutos kurso pokyčiais, ir eurų konvertavimo į kitas valiutas išlaidų. Euras yra valiuta, pasirenkama vykdant beveik 40 proc. tarptautinių mokėjimų pasaulyje ir atsiskaitant už beveik pusę ES eksporto į įvairias pasaulio šalis.

Dėl savo masto ir rūpestingo valdymo euro zona yra ekonomiškai stabili ir atsparesnė išorės sukrėtimams, t. y. staigiems ekonomikos pokyčiams (pavyzdžiui, naftos kainos šuoliams ar pasaulio valiutų rinkų svyravimui), kurie gali kilti už euro zonos ribų ir pakirsti šalių ekonomiką. Kadangi euro zona yra didelė ir tvirta, jai lengviau absorbuoti tokių išorės sukrėtimų poveikį neprarandant darbo vietų ir nelėtinant augimo.

Naudokimės privalumais

Visų pirma, euro zonos ekonomikai naudingas apdairus valdymas. ES ekonominės ir fiskalinės taisyklės, įskaitant Stabilumo ir augimo paktą, kuris yra pagrindinė ekonominės ir pinigų sąjungos sudedamoji dalis, skatina ekonomikos stabilumą ir augimą. Antra, euras yra svarbi bendrosios rinkos, prekybos politikos ir politinio bendradarbiavimo gerinimo priemonė. Tai neatskiriama šiandienos Europos Sąjungos ekonominių, socialinių ir politinių struktūrų dalis.

Daugiau informacijos