Mik az euró előnyei?
Az euró számos előnnyel jár az azt használó országok polgárai, vállalkozásai és gazdasága számára. Ezek az előnyök elsősorban a következők:
- könnyebb összehasonlítani az árakat az euróövezeten belül, ami fellendíti a versenyt a vállalkozások között, a fogyasztók javát szolgálva ezzel;
- árstabilitás;
- a vállalkozások könnyebben, alacsonyabb költséggel és biztonságosabban vásárolhatnak és értékesíthetnek termékeket az euróövezetben, valamint kereskedhetnek a világ többi részén;
- nagyobb fokú gazdasági stabilitás és növekedés;
- integráltabb, ezért hatékonyabban működő pénzügyi piacok;
- az eurót használó országok nagyobb befolyása a világgazdaságban;
- az euró az európai identitás kézzelfogható szimbóluma.
Az euró előnyei között számos olyan is van, amely összefügg egymással. Például a gazdasági stabilitás kedvezően hat a tagországok gazdaságára, mivel lehetővé teszi, hogy a kormányok terveket készítsenek a jövőre nézve. A stabilitás az üzleti szférának is hasznára válik, mivel csökkenti a bizonytalanságot, és ösztönzi a befektetéseket. A munkavállalók számára pedig mindez nagyobb mértékű foglalkoztatást és jobb minőségű munkahelyeket jelent.
Hogyan teremti meg ezeket az előnyöket az euró?
Az euró megszüntette az árfolyam-ingadozások költségeit az euróövezeten belül. Ez megvédi az euróövezet fogyasztóit és vállalkozásait a valutapiacokon bekövetkező költséges ingadozásoktól, amelyek egyes országokban aláásták a bizalmat, eltántorították a potenciális befektetőket és gazdasági instabilitást idéztek elő. Az euró bevezetése előtt a valuták átváltása pluszköltséggel és kockázattal járt, az országhatárokon átívelő ügyletek esetében pedig nem volt biztosított az átláthatóság. A közös valuta használata megkönnyíti az euróövezeten belüli üzleti tevékenységet és befektetést, és csökkenti azok költségeit és kockázatait.
Azáltal, hogy megkönnyíti az árak összehasonlítását, az euró ösztönzi a határokon átívelő kereskedelmet és a beruházásokat. Emellett segíti a fogyasztókat és vállalkozásokat abban, hogy a legjobb áron juthassanak hozzá termékekhez és szolgáltatásokhoz.
Az euró hatása a világgazdaságra
Méretéből adódóan az euróövezet a globális gazdaság színterén is új lehetőségeket teremt. Az eurózóna vonzó térség a nem uniós országok vállalkozásai számára, ily módon a közös fizetőeszköz előmozdítja a kereskedelmet és a beruházásokat.
A körültekintő gazdaságirányítás eredményeképpen az egységes pénznem vonzó tartalékvalutává vált a világ országai számára, az euróövezet pedig nagyobb befolyással bír a globális gazdaság színterén. Az euró a világ második legnépszerűbb tartalékvalutája.
A közös valuta értékállósága vonzóvá teszi a vállalkozásoknak világszerte, hogy Európában kereskedjenek, hiszen bízhatnak az euróban jegyzett árak stabilitásában. Így az európai vállalkozások megtakaríthatják az átváltási árfolyamok változásának és az euró más pénznemekre történő átváltásának költségeit. A határokon átnyúló globális fizetések csaknem 40%-át és az uniós exportügyletek közel felét euróban bonyolítják le.
Méretének és körültekintő irányításának köszönhetően az euróövezet rugalmasabban tud reagálni a külső gazdasági sokkokra, vagyis az euróövezeten kívülről jövő hirtelen változásokra, melyek megzavarhatják a nemzetgazdaságok működését (ilyen például az olajárak világméretű emelkedése vagy a globális valutapiacok zavarai). Méretéből és gazdasági erejéből adódóan az euróövezet fokozottan képes az ilyen külső sokkhatások elnyelésére anélkül, hogy munkahelyek szűnnének meg, vagy lassulna a növekedés.
Az előnyök kihasználása
Az euróövezet gazdaságának irányítása megbízható. Az EU gazdasági és költségvetési szabályai, többek között a Stabilitási és Növekedési Paktum, amely a gazdasági és monetáris unió központi eleme, előmozdítják a gazdasági stabilitást és növekedést. Az euró továbbá kulcsfontosságú mechanizmus az egységes piac és kereskedelempolitika és a szakpolitikai együttműködés előnyeinek maximális kiaknázásához. A benne rejlő előnyöknél fogva az euró a mai Európai Unió gazdasági, társadalmi és politikai felépítésének szerves részét képezi.