Přehled
Hlavní město: Nikósie
Úřední jazyk EU: řečtina
Členství v EU: od 1. května 2004
Měna: euro (€), členem eurozóny od 1. ledna 2008
Schengenský prostor: Kypr se na vstup do schengenského prostoru v současné době připravuje.
Číselné údaje:
- Rozloha: 9 253 km2
- Počet obyvatel: 933 505 (2024)
(Zdroj: Eurostat – údaje o zeměpisné rozloze a počtu obyvatel)
Politický systém
Kypr je prezidentskou republikou. Prezident je tak hlavou státu i vlády. Kypr vstoupil do EU de facto rozdělený na dvě části. Územím EU je však celý ostrov. Kyperští Turci, kteří jsou držiteli cestovního dokladu EU nebo mají nárok na jeho vydání, jsou občany EU. V oblastech Kyperské republiky, nad nimiž kyperská vláda nevykonává skutečnou kontrolu, je uplatňování práva EU pozastaveno. Kypr má dva úřední jazyky: řečtinu a turečtinu. Úředním jazykem EU je však pouze řečtina.
Obchod a ekonomika
HDP Kypru na obyvatele činí 35 800 eur a leží pod průměrem EU (37 600 eur). Tvoří 0,2 % celkového HDP EU.
(Zdroj: Eurostat – údaje o HDP na obyvatele a HDP)
(Zdroj: Eurostat – údaje o vývozu a dovozu)
V Evropském parlamentu zasedá 6 zástupců Kypru. Zde můžete získat více informací o kyperských europoslancích a činnosti kanceláře Evropského parlamentu na Kypru.
Rada Evropské unie nemá jednoho stálého předsedu (jako například Komise nebo Evropský parlament). Namísto toho řídí její činnost země, která v Radě zastává předsednictví. To rotuje každých 6 měsíců.
Během těchto 6 měsíců pomáhají ministři předsednické země sestavovat pořad jednání Rady v jednotlivých oblastech politiky, těmto jednáním předsedají a usnadňují dialog s ostatními institucemi EU.
Období kyperského předsednictví:
červenec-prosinec 2012 | leden-červen 2026
Jako členku Evropské komise nominoval Kypr Stellu Kyriakidesovou, která je odpovědná za oblast zdraví a bezpečnost potravin.
Komise má v každé zemi EU svou místní kancelář, která se označuje jako zastoupení. Další informace o zastoupení Komise na Kypru
V Evropském hospodářském a sociálním výboru má Kypr 5 zástupců. Tento poradní orgán, který zastupuje zaměstnavatele, zaměstnance a ostatní zájmové skupiny, je konzultován ohledně navrhovaných právních předpisů, aby bylo možné si udělat lepší představu o možných změnách na pracovním trhu a v sociální sféře v jednotlivých státech.
V Evropském výboru regionů zasedají místní a regionální zástupci každé členské země. Kypr zde má 5 zástupců. S tímto poradním výborem se konzultují návrhy právních předpisů, aby bylo zaručeno, že budou zohledňovat hledisko všech regionů EU.
Kypr také s orgány a institucemi EU komunikuje prostřednictvím svého stálého zastoupení v Bruselu. Jedná se o jakési velvyslanectví Kypru při EU. Jeho hlavním úkolem je zajistit, aby kyperské zájmy a politiky byly v EU co nejvíce zohledňovány a co nejúčinněji naplňovány.
Rozpočet a financování
Kolik prostředků Kypr poskytuje do rozpočtu EU a kolik z něj dostává?
Rozpočet EU je nástrojem k zajištění toho, aby Evropa zůstala demokratickou, mírovou, prosperující a konkurenceschopnou silou. EU jej využívá k financování svých priorit a velkých projektů, které by většina jednotlivých zemí EU nemohla financovat sama.
Výhody členství v EU výrazně převyšují výši příspěvků do rozpočtu Unie a příkladů existuje řada. Tak například všechny členské státy jsou součástí jednotného trhu a sdílejí přístup ke společným výzvám v oblasti migrace, terorismu či změny klimatu. Jejich občané mohou navíc díky členství využívat i zcela konkrétních výhod, jako je lepší dopravní infrastruktura, modernizované a digitalizované veřejné služby nebo špičková lékařská péče.
Finanční příspěvky členských států do rozpočtu EU jsou rozděleny spravedlivě. Čím větší má daná země ekonomiku, tím více přispívá, a naopak.
Rozpočet EU není jen o příjmech a výdajích – společným přispěním se země snaží zasadit o to, aby se Evropa i celý svět staly lepším místem pro život nás všech.
Výdaje a příjmy z rozpočtu EU podle země a roku
Projekty realizované na Kypru za finančního přispění EU
Prostředky z rozpočtu EU pomáhají financovat programy a projekty ve všech zemích EU – např. výstavbu silnic, výzkum či ochranu životního prostředí.
Více informací o tom, jakým způsobem Kypr čerpá finanční prostředky z rozpočtu EU, a o fondech na podporu oživení ve vašem regionu či zemi