Novinky
MEPs discussed Ukraine and the EU’s future security, marked International Women’s Day, and proposed measures to combat foreign interference during the plenary session in March 2022.
Přehled
- Úloha: Poradní orgán zastupující organizace zaměstnavatelů a zaměstnanců a další zájmové skupiny
- Předsedkyně: Christa Schweng
- Členové: 329 ze všech členských zemí EU
- Založen: 1957
- Umístění: Brusel (Belgie)
- Internetová stránka: Evropský hospodářský a sociální výbor
Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) je poradní instituce EU složená ze zástupců organizací pracovníků a zaměstnavatelských organizací a dalších zájmových skupin. Poskytuje svá stanoviska Evropské komisi, Radě EU a Evropskému parlamentu a působí tedy jako spojovací článek mezi institucemi EU s rozhodovací pravomocí a evropskými občany.
Činnost
Umožňuje zájmovým skupinám vyjadřovat se oficiálně k legislativním návrhům EU. Plní 3 hlavní funkce:
- zajišťuje, aby politika a právní předpisy EU respektovaly ekonomickou a sociální situaci a hledá obecně prospěšný konsensus
- podporuje participativní aspekt EU tím, že organizacím pracovníků a zaměstnavatelským organizacím a dalším zájmovým skupinám umožňuje účast v dialogu
- podporuje hodnoty spojené s evropskou integrací a propaguje participativní demokracii a organizace občanské společnosti.
Složení
Členové EHSV zastupují celou řadu organizací občanské společnosti z různých částí Evropy, včetně podniků, odborů a dalších subjektů. Jsou nominování vládami členských států a jmenováni Radou EU na 5leté funkční období s možností opětovného zvolení. Počet členů za jednotlivé země závisí na počtu jejich obyvatel.
Výbor volí na dvouapůlleté funkční období předsedu a 2 místopředsedy. Členové Výboru se dělí na 3 skupiny:
- zaměstnavatelé
- zaměstnanci
- různé zájmy (zemědělci, spotřebitelé atp.).
Fungování
Výbor je v celé řadě témat konzultován Evropským parlamentem, Radou EU a Evropskou komisí. Také vydává stanoviska z vlastní iniciativy.
Členové Výboru pracují pro EU a jsou nezávislí na vládách domovských států. K jednání se scházejí 9krát ročně. Stanoviska se přijímají prostou většinou hlasů.
Jednání připravují specializované sekce EHSV a Poradní komise pro průmyslové změny. Vývoj strategií EU sledují expertní think-tanky Výboru (známé jako střediska pro sledování) a Řídící výbor pro strategii Evropa 2020.
EHSV je v zájmu sdílení informací a diskuse v kontaktu s regionálními a vnitrostátními hospodářskými a sociálními radami z celé EU.
EHSV a vy
EHSV dále pořádá umělecké, mládežnické a další akce a podporuje tak občanskou pospolitost.