Pregled
- Vloga: s posojili podpira projekte, ki omogočajo uresničitev ciljev EU znotraj in zunaj EU
- Predsednica: Nadia Calviño
- Svet direktorjev: sestavljajo ga po en direktor iz vsake države EU in eden iz Evropske komisije
- Ustanovitev: 1958
- Sedež: Luksemburg
- Spletišče: Evropska investicijska banka
Evropska investicijska banka (EIB) je v skupni lasti držav EU. Prizadeva si:
- v celoti izkoristiti evropski potencial za delovna mesta in gospodarsko rast
- podpreti ukrepe za ublažitev podnebnih sprememb
- spodbujati politike EU zunaj EU
Delo EIB
Banka si izposoja denar na kapitalskih trgih in ga pod ugodnimi pogoji posoja za projekte, ki podpirajo cilje EU. Približno 90 % posojil je namenjenih projektom v EU. Finančnih sredstev ne dobiva iz proračuna EU.
Evropska investicijska banka ponuja 3 vrste produktov in storitev:
- posojanje: približno 90 % celotne finančne obveznosti. Banka posoja denar različnim strankam in tako podpira rast in zaposlovanje. S svojo podporo pogosto pritegne še druge vlagatelje.
- Mešano financiranje: omogoča strankam, da finančna sredstva EIB kombinirajo z dodatnimi naložbami.
- Svetovanje in tehnična pomoč: da se naložbe kar najbolje obrestujejo.
Banka izplača posojila v višini nad 25 milijonov evrov neposredno. Kadar gre za posojila manjše vrednosti, odpira kreditne linije za finančne ustanove, te pa potem posojajo sredstva upnikom.
Sestava
Delničarji Evropske investicijske banke so vse države EU. Odločitve sprejemajo naslednji organi:
- Svet guvernerjev: sestavljajo ga ministri (večinoma finančni) iz vseh držav EU, določa splošno posojilno politiko banke.
- Svet direktorjev: vodi ga predsednik banke in ima 28 članov, ki jih imenujejo države EU, in enega, ki ga imenuje Evropska komisija. Ta organ odloča o najemanju in dajanju posojil.
- Upravni odbor: izvršni organ banke, ki vodi vsakodnevno delo.
Revizijski odbor: preverja, ali poslovanje banke poteka pravilno.
Službe banke skrbijo za izvedbo odločitev uprave.
Način dela Evropske investicijske banke
Banka sprejema odločitve o najemanju in dajanju posojil na podlagi ocene posameznega projekta in glede na možnosti, ki jih ponujajo finančni trgi. Za posojila znotraj EU je določila posebna prednostna področja posojanja. S posojili zunaj EU podpira politike EU za razvoj in sodelovanje v svetu.
Evropska investicijska banka je neodvisno telo in sama odloča o najemanju in dajanju posojil. Sodeluje z drugimi institucijami EU, zlasti z Evropsko komisijo, Evropskim parlamentom in Svetom EU.
Evropska investicijska banka in državljani
Če imate podjetje ali ste zaposleni v javnem sektorju in ste pripravili projekt, ki prispeva k uresničevanju politik EU, boste morda upravičeni do posojila Evropske investicijske banke. Za posojilo zaprosite z infobei [dot] org (subject: EIB%20info) (elektronsko pošto), s spletnim obrazcem ali na njenih uradih ter priložite dovolj informacij, da bo banka lahko presodila, ali projekt izpolnjuje posojilne pogoje in ima dobro pripravljen poslovni načrt.
Evropski investicijski sklad (EIS)
Evropska investicijska banka je večinski delničar Evropskega investicijskega sklada, ki financira mala in srednja podjetja s tveganim kapitalom in instrumenti tveganega financiranja. Preostali delničarji so Evropska komisija in evropske finančne ustanove. Evropski investicijski sklad je nastal leta 1994 in financira projekte v državah EU, morebitnih prihodnjih državah članicah, Lihtenštajnu in Norveškem.
Produkti Evropskega investicijskega sklada so med drugim:
– tvegani kapital in mikrofinanciranje za MSP, zlasti nova in inovativna podjetja
– jamstva za finančne ustanove, ki dajejo posojila MSP
– pomoč državam EU in državam v procesu pridružitve EU pri razvoju trgov tveganega kapitala
Podjetniki, ki potrebujejo finančna sredstva, se lahko pri finančnih posrednikih EIS v svoji državi pozanimajo, ali izpolnjujejo pogoje za lastniške in dolžniške produkte.