Pregled
- Uloga: osigurava financijska sredstva za projekte kojima se pridonosi ispunjenju ciljeva EU-a, unutar i izvan EU-a
- Predsjednica: Nadia Calviño
- Upravno vijeće: čine ga po jedan direktor iz svake države članice EU-a i jedan iz Europske komisije
- Godina osnivanja: 1958.
- Lokacija: Luxembourg
- Internetske stranice: Europska investicijska banka
Europska investicijska banka (EIB) u zajedničkom je vlasništvu država članica EU-a. Njezina je uloga:
- dati poticaj zapošljavanju i gospodarskom rastu u Europi
- podržati mjere za ublažavanje klimatskih promjena
- promicati politike EU-a izvan granica EU-a.
Nadležnosti EIB-a
EIB posuđuje novac na tržištima kapitala te ga pozajmljuje uz povoljne uvjete za projekte usklađene s ciljevima EU-a. Otprilike 90 % zajmova daje se za projekte u EU-u. Novac se nikad ne uzima iz proračuna EU-a.
EIB nudi tri glavne vrste proizvoda i usluga:
- davanje zajmova – obuhvaća oko 90 % ukupnih financijskih obveza EIB-a; EIB daje zajmove klijentima svih veličina kako bi potakla gospodarski rast i zapošljavanje, a ta potpora često pridonosi privlačenju drugih ulagača
- mješovito financiranje – klijentima omogućuje da kombiniraju EIB-ovo financiranje s dodatnim ulaganjem
- savjetovanje i tehnička pomoć – za što veću profitabilnost ulaganja.
Zajmove u iznosu većem od 25 milijuna eura EIB daje izravno. Kad je riječ o manjim zajmovima, EIB otvara kreditne linije za financijske institucije koje zatim pozajmljuju sredstva vjerovnicima.
Sastav
Sve države članice EU-a dioničari su EIB-a. Odluke donose sljedeća tijela:
- Vijeće guvernera – čine ga ministri (uglavnom ministri financija) iz svih država članica EU-a; određuje opću kreditnu politiku;
- Upravno vijeće – njime predsjedava predsjednik EIB-a; sastoji se od 28 članova koje su imenovale države članice EU-a i jednog člana kojeg je imenovala Europska komisija; odobrava poslove davanja i uzimanja zajmova
- Upravni odbor – izvršno tijelo Banke, bavi se njezinim svakodnevnim poslovanjem.
Odbor za reviziju provjerava izvode li se aktivnosti EIB-a na pravilan način.
Odjeli Banke provode odluke uprave.
Kako funkcionira EIB?
Donosi odluke o uzimanju i davanju zajmova na temelju odlika pojedinog projekta i mogućnosti koje nude financijska tržišta. U EU-u određuje posebne prioritete za pozajmljivanje. Izvan EU-a podupire politike EU-a u području razvoja i suradnje u cijelom svijetu.
Kao neovisno tijelo Banka sama donosi odluke o uzimanju i davanju zajmova. Surađuje s drugim institucijama EU-a, osobito s Europskom komisijom, Europskim parlamentom i Vijećem EU-a.
EIB i vi
Ako vodite poduzeće ili ste zaposleni u javnom sektoru i imate projekt koji bi mogao pridonijeti postizanju ciljeva politike EU-a, mogli biste imati pravo na zajam EIB-a. Za prijavu se obratite EIB-u infobei [dot] org (subject: EIB%20info) (e-poštom), ispunite internetski obrazac ili se obratite EIB-ovim uredima i dostavite dostatne podatke na temelju kojih Banka može ocijeniti ispunjava li projekt njezine ciljeve pozajmljivanja i ima li dobro razvijen poslovni plan.
Europski investicijski fond (EIF)
EIB je većinski dioničar Europskog investicijskog fonda (EIF), koji financira mala i srednja poduzeća (MSP-ove) primjenom instrumenata poduzetničkog kapitala i rizičnog financiranja. Ostali su dioničari Europska komisija i financijske institucije iz cijele Europe. Fond je osnovan 1994. i djeluje u svim državama članicama EU-a, budućim državama članicama, Lihtenštajnu i Norveškoj.
Proizvodi EIF-a uključuju:
– poduzetnički kapital i mikrofinanciranje za MSP-ove, osobito za nova i inovativna poduzeća
– jamstva za financijske institucije, za financiranje zajmova danih MSP-ovima
– pomoć zemljama EU-a i zemljama u postupku pristupanja EU-u u cilju razvoja njihovih tržišta rizičnog kapitala.
Ako ste poduzetnik i tražite financiranje, obratite se EIF-ovim posrednicima u svojoj zemlji kako biste provjerili imate li pravo na vlasničke ili dužničke proizvode.