Přehled
Hlavní město: Atény
Úřední jazyk EU: řečtina
Členský stát EU: od 1. ledna 1981
Měna: euro. Řecko je součástí eurozóny od 1. ledna 2001.
Schengenský prostor: členem od 1. ledna 2000
Číselné údaje:
- Rozloha: 131 694 km2
- Počet obyvatel: 10 397 193 (2024)
(Zdroj: Eurostat – údaje o rozloze a počtu obyvatel)
Politický systém
Řecko je parlamentní republika. Premiér/ka má nevyšší politické pravomoci a vybírá ministry a ministryně. Prezident/ka, který/á je hlavou státu, má především reprezentativní úlohu Výkonná moc je v rukou vlády.
Obchod a ekonomika
HDP na obyvatele činí 25 300 eur, což je pod průměrem EU (37 600 eur). Představuje 1,3 % celkového HDP EU.
(Zdroj: Eurostat – údaje o HDP na obyvatele a HDP)
Zdroj: Eurostat - údaje ovývozu a dovozu)
V Evropském parlamentu zasedá 21 za Řecko poslanců. Podívejte, kdo jsou tito poslanci, a sledujte činnost řecké kanceláře Evropského parlamentu.
Na půdě Rady EU se pravidelně scházejí ministři z členských států, aby přijímali právní předpisy EU a koordinovali své politiky. Zástupci řecké vlády se několikrát ročně účastní zasedání Rady, jež se zaměřují na jejich oblast působnosti.
Rada Evropské unie nemá jednoho stálého předsedu (jako například Komise nebo Evropský parlament). Namísto toho řídí její činnost země, která v Radě zastává předsednictví. To rotuje každých 6 měsíců.
Během těchto 6 měsíců pomáhají ministři předsednické země sestavovat pořad jednání Rady v jednotlivých oblastech politiky, těmto jednáním předsedají a usnadňují dialog s ostatními institucemi EU.
Období řeckého předsednictví:
červenec – prosinec 1983 | červenec – prosinec 1988 | leden – červen 1994 | leden – červen 2003 | leden – červen 2014 | červenec – prosinec 2027
Evropským komisařem nominovaným Řeckem je Margaritis Schinas, místopředseda pro oblast „Podpora evropského způsobu života“. Komise má v každé zemi EU svou místní kancelář, která se označuje jako zastoupení. Další informace o zastoupení Komise ve Řecku
V Evropském hospodářském a sociálním výboru má Řecko 12 zástupců. Tento poradní orgán, který zastupuje zaměstnavatele, zaměstnance a ostatní zájmové skupiny, je konzultován ohledně navrhovaných právních předpisů, aby bylo možné si udělat lepší představu o možných změnách na pracovním trhu a v sociální sféře v jednotlivých státech.
Řecko má 12 zástupců v Evropském výboru regionů, v němž zasedají místní a regionální zástupci zemí EU. S tímto poradním výborem se konzultují návrhy právních předpisů, aby bylo zaručeno, že budou zohledňovat hledisko všech regionů EU.
Řecko také s orgány a institucemi EU komunikuje prostřednictvím svého stálého zastoupení v Bruselu. Jedná se o jakési velvyslanectví Řecka při EU. Jeho hlavním úkolem je zajistit, aby francouzské zájmy a politiky byly v EU co nejvíce zohledňovány a co nejúčinněji naplňovány.
Rozpočet a financování
Kolik prostředků Řecko poskytuje do rozpočtu EU a kolik z něj dostává?
Rozpočet EU je nástrojem k zajištění toho, aby Evropa zůstala demokratickou, mírovou, prosperující a konkurenceschopnou silou. EU jej využívá k financování svých priorit a velkých projektů, které by většina jednotlivých zemí EU nemohla financovat sama.
Výhody vyplývající z členství v EU výrazně přesahují výši příspěvků zemí do rozpočtu EU. A přínosů je skutečně mnoho. Tak například všechny členské státy jsou součástí jednotného trhu a sdílejí přístup ke společným výzvám v oblasti migrace, terorismu či změny klimatu. Jejich občané mohou navíc díky členství využívat i zcela konkrétních výhod, jako je lepší dopravní infrastruktura, modernizované a digitalizované veřejné služby nebo špičková lékařská péče.
Finanční příspěvky členských států do rozpočtu EU jsou rozděleny spravedlivě. Čím větší má daná země ekonomiku, tím více přispívá, a naopak.
Rozpočet EU není jen o příjmech a výdajích – společným přispěním se země snaží zasadit o to, aby se Evropa i celý svět staly lepším místem pro život nás všech.
Výdaje a příjmy z rozpočtu EU podle země a roku
Projekty realizované v Řecku za finančního přispění EU
Prostředky z rozpočtu EU pomáhají financovat programy a projekty ve všech zemích EU – např. výstavbu silnic, výzkum či ochranu životního prostředí.
Další informace o tom, jak Řecko využívá finanční prostředky EU a prostředky na podporu oživení v jednotlivých regionech