Informacje ogólne
Stolica: Lizbona
Język urzędowy: portugalski
W UE: od 1 stycznia 1986 r.
Waluta: euro. W strefie euro od 1 stycznia 1999 r.
Strefa Schengen: w strefie Schengen od 26 marca 1995 r.
Dane liczbowe:
- Powierzchnia: 92 226 km2
- Liczba ludności: 10 639 726 (2024 r.)
(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczącepowierzchniiliczby ludności)
Ustrój polityczny
Portugalia jest republiką półprezydencką. Szefem rządu jest premier, a głową państwa jest prezydent, który powołuje premiera i pozostałych członków rządu.
Republika Portugalska jest podzielona na 308 gmin, które dzielą się na 3 092 sołectwa. Z prawnego punktu widzenia jednostkami administracyjnymi kraju są lokalne gminy i sołectwa oraz rząd krajowy.
Handel i gospodarka
PKB Portugalii na jednego mieszkańca wynosi 31 100 euro i jest niższy od średniej unijnej (37 600 euro). Udział Portugalii w całkowitym PKB UE wynosi 1,6 proc.
(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące PKB na mieszkańca i PKB)
(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące eksportu i importu)
W Parlamencie Europejskim zasiada 21 posłów z Portugalii. Więcej informacji o portugalskich eurodeputowanych i działalności biura Parlamentu Europejskiego w Portugalii
Ministrowie rządów państw UE, zgromadzeni w Radzie UE, na regularnych spotkaniach przyjmują nowe przepisy i koordynują działania polityczne. Przedstawiciele portugalskiego rządu uczestniczą kilka razy w roku w posiedzeniach Rady poświęconych kwestiom wchodzącym w zakres ich kompetencji.
Rada UE nie ma stałego przewodniczącego (w przeciwieństwie do Komisji lub Parlamentu Europejskiego). Jej pracami kieruje kraj sprawujący prezydencję w Radzie, który zmienia się na zasadzie rotacji co sześć miesięcy.
W trakcie tych sześciu miesięcy ministrowie z tego kraju przewodniczą obradom dotyczącym poszczególnych obszarów polityki oraz pomagają w ustalaniu ich porządku, a także dbają o to, aby dialog z innymi instytucjami UE przebiegał sprawnie.
Daty portugalskiej prezydencji:
styczeń–czerwiec 1992 r. | styczeń–czerwiec 2000 r. | lipiec–grudzień 2007 r. | styczeń–czerwiec 2021 r.
Portugalską komisarz w Komisji Europejskiej jest Elisa Ferreira, która odpowiada za spójność i reformy.
We wszystkich krajach UE Komisję reprezentują jej lokalne biura nazywane przedstawicielstwami. Dowiedz się więcej o przedstawicielstwie Komisji w Portugalii.
Portugalia ma 12 przedstawicieli w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. Ten organ doradczy – reprezentujący pracodawców, pracowników i inne grupy interesu – przedstawia opinie na temat proponowanych przepisów. Dzięki temu wszystkie zainteresowane strony mogą zyskać lepsze wyobrażenie co do ewentualnych skutków tych przepisów dla rynku pracy i sytuacji społecznej w różnych państwach.
Portugalia ma 12 przedstawicieli w Europejskim Komitecie Regionów, który jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych w UE. Ten organ opiniodawczy doradza w sprawie proponowanych przepisów, aby zagwarantować, że będą one uwzględniały punkt widzenia wszystkich regionów UE.
Portugalia utrzymuje stały kontakt z instytucjami UE również za pośrednictwem swojego stałego przedstawicielstwa w Brukseli. Jest to swego rodzaju ambasada Portugalii przy UE, której głównym zadaniem jest dbanie o to, by interesy kraju i jego polityka liczyły się w UE i były w jak największym stopniu realizowane.
Budżet i wsparcie finansowe
Ile Portugalia wpłaca do budżetu UE, a ile z niego otrzymuje?
Budżet UE pomaga zapewnić, by Europa pozostała demokratyczna i konkurencyjna oraz nadal cieszyła się pokojem i dobrobytem. UE wykorzystuje budżet, by finansować swoje priorytety i duże projekty, których większość państw UE nie mogłaby sfinansować samodzielnie.
Członkostwo w UE przynosi krajom korzyści, których wartość jest dużo wyższa od składki wpłacanej przez nie do unijnego budżetu. Jest na to wiele przykładów. Wszystkie państwa członkowskie zyskują również na tym, że są częścią jednolitego rynku oraz że razem stawiają czoło wyzwaniom związanym z migracją, terroryzmem i zmianą klimatu. Członkostwo w UE to także konkretne efekty, takie jak lepsza infrastruktura transportowa, zmodernizowane i cyfrowe usługi publiczne oraz najnowocześniejsze metody leczenia.
Wysokość wpłaty do budżetu UE dla każdego kraju UE jest obliczana sprawiedliwie. Im większa gospodarka, tym większy wkład do budżetu – i na odwrót.
Budżet UE to coś więcej niż dochody i wydatki. To nasze wspólne pieniądze, które inwestujemy, aby w Europie i na świecie wszystkim żyło się lepiej.
Wydatki z budżetu UE i jego dochody w podziale na kraje w ujęciu rocznym
Projekty finansowane przez UE w Portugalii
Pieniądze z budżetu UE pomagają finansować programy i projekty – takie jak budowa dróg, stypendia dla naukowców i ochrona środowiska – we wszystkich krajach UE.
Dowiedz się więcej o tym, jak Portugalia się zmienia dzięki unijnym funduszom, oraz o funduszach odbudowy w Twoim kraju lub regionie.