Pereiti prie pagrindinio turinio

Europos Sąjungos istorija1980–1989 m.

Besikeičiantis Europos veidas – komunizmo žlugimas

Lenkijos profesinė sąjunga „Solidarumas“ (lenk. „Solidarność“) ir jos vadovas Lechas Valensa tapo žinomi po 1980 m. vasarą vykusių streikų Gdansko laivų statykloje dėl darbuotojų teisių ir politinių pokyčių. 1981 m. Graikija tapo dešimtąja Europos Bendrijų nare, o po penkerių metų narėmis tapo Ispanija ir Portugalija. Dešimtmečio pabaigoje Vidurio ir Rytų Europoje žlugo komunistiniai režimai.

1980 m. rugpjūčio mėn. – laivų statyklos darbuotojų streikai dėl darbuotojų teisių

Lecho Valensos vadovaujami Lenkijos Gdansko miesto laivų statyklų darbuotojai ėmė streikuoti reikalaudami daugiau teisių. Streikai išplito po visą šalį. Vyriausybė kapituliavo – rugsėjo mėn. „Solidarność“ įsteigta kaip nepriklausoma profesinė sąjunga. Tačiau palaipsniui Lenkijos valdžia atgavo jėgas ir 1981 m. gruodžio mėn. įvedė karinę padėtį. Taip baigėsi trumpa Lenkijos piliečių pažintis su tikra žmonių valdžia; tačiau permainų sėkla jau buvo pasėta.

1981 m. sausio 1 d. – Graikija tapo dešimtąja nare

Graikija įstojo į Europos Bendrijas. Ji turėjo galimybę tai padaryti nuo tada, kai 1974 m. buvo nuverstas karinis režimas ir atkurta demokratija.

1984 m. vasario 28 d. – pirmoji Europos mokslinių tyrimų programa

Kompiuteriai ir automatika ėmė keisti mūsų gyvenimo būdą ir darbą. Siekiant išlikti inovacijų priešakyje, 1984 m. pradėta įgyvendinti programa „Esprit“ – pirmoji iš daugelio Europos lygmeniu vykdomų mokslinių tyrimų ir inovacijų programų.

1986 m. sausio 1 d. – dvi naujos narės: Ispanija ir Portugalija

Į Europos Bendrijas įstojo Ispanija ir Portugalija – valstybių narių skaičius išaugo iki 12.

1986 m. vasario mėn. – bendrosios rinkos kūrimas

Nors muitai 1968 m. išnyko, prekyba tarp valstybių narių vis dar nebuvo vykdoma laisvai. Pagrindinės kliūtys buvo nacionalinės teisės aktų skirtumai. Suvestiniame Europos akte nustatyta išsami šešerių metų programa, skirta šiems klausimams išspręsti ir bendrajai rinkai sukurti. 1987 m. liepos 1 d. įsigaliojęs aktas taip pat suteikė daugiau galių Europos Parlamentui ir sustiprino Europos Bendrijų įgaliojimus aplinkos apsaugos srityje.

1987 m. birželio 13 d. – pradėta įgyvendinti programa „Erasmus“

Pradėta įgyvendinti programa „Erasmus“, skirta universitetų studentų studijoms kitoje Europos šalyje finansuoti. Nuo tada galimybė mokytis, stažuotis, savanoriauti ar įgyti darbo patirties užsienyje pagal programą suteikta daugiau nei 10 milijonų žmonių.

1989 m. lapkričio 9 d. – Berlyno sienos griūtis

Griuvo Berlyno siena – pirmą kartą per 28 metus atverta siena tarp Rytų ir Vakarų. Praėjus daugiau kaip 40 metų Vokietija susivienijo ir jos rytinė dalis 1990 m. spalio mėn. prisijungė prie Europos Bendrijų.