Pāriet uz galveno saturu

Eiropas Savienības vēsture 1980–1989

Mainīgā Eiropa – komunisma sabrukums

Pēc Gdaņskas kuģu būvētavas streikiem 1980. gada vasarā, kuru mērķis bija darba ņēmēju lielākas tiesības un politiskas pārmaiņas, poļu arodbiedrība “Solidarność” un tās vadītājs Lehs Valensa kļūst visiem pazīstami. 1981. gadā Grieķija kļūst par desmito Eiropas Kopienu dalībvalsti, un Spānija un Portugāle pievienojas piecus gadus vēlāk. Desmitgades beigas iezīmē komunistisko režīmu sabrukums Centrāleiropā un Austrumeiropā.

1980. gada augusts – streiki par darba ņēmēju tiesībām kuģu būvētavā

Kuģu būvētavas strādnieki Polijas pilsētā Gdaņskā, Leha Valensas vadībā, sāk streiku lielākām tiesībām. Streiki sākas arī citās valsts daļās. Valdība kapitulē: septembrī tiek izveidota neatkarīgā arodbiedrība “Solidarność”. 1981. gada decembrī valdība uzspiež karastāvokli un pieliek punktu īsu brīdi ilgušajai sadarbībai ar tautu. Sēklas tomēr ir iesētas uz vēlāku laiku.

1981. gada 1. janvāris – Grieķija kļūst par desmito dalībvalsti

Grieķija pievienojas Eiropas Kopienām. Valsts varēja pievienoties pēc militārā režīma krišanas un demokrātija atjaunošanas 1974. gadā.

1984. gada 28. februāris – pirmā Eiropas pētniecības programma

Datori un automatizācija maina to, kā dzīvojam un strādājam. Lai saglabātu vadošo lomu inovācijā, 1984. gadā sāk darboties programma “Esprit”. Tā būs pirmā no daudzām pētniecības un inovācijas programmām Eiropas līmenī.

1986. gada 1. janvāris – divas jaunas dalībvalstis: Spānija un Portugāle

Eiropas Kopienām pievienojas Spānija un Portugāle, palielinot dalībvalstu skaitu līdz 12 valstīm.

1986. gada februāris – ceļā uz vienotu tirgu

Lai gan muitas nodokļi tika atcelti 1968. gadā, tirdzniecību starp dalībvalstīm kavē atšķirības valstu tiesību aktos. Ar Vienoto Eiropas aktu tiek sākta plaša sešu gadu programma, lai likvidētu šos šķēršļus un tādējādi izveidotu vienotu tirgu. Šis akts, kas stājas spēkā 1987. gada 1. jūlijā, arī piešķir Eiropas Parlamentam lielāku ietekmi un nostiprina Eiropas Kopienu pilnvaras vides aizsardzības jomā.

1987. gada 13. jūnijs – sāk darboties programma “Erasmus”

Sāk darboties programma “Erasmus”, un mērķis ir finansēt augstskolu studentus, kas vēlas studēt citā Eiropas valstī. Kopš tā laika programma ir ļāvusi vairāk nekā 10 miljoniem personu studēt, mācīties, veikt brīvprātīgo darbu vai iegūt darba pieredzi ārzemēs.

1989. gada 9. novembris – Berlīnes mūra krišana

Berlīnes mūris krīt, un robeža starp austrumiem un rietumiem tiek atvērta pirmo reizi 28 gadu laikā. Vācija tiek apvienota pēc vairāk nekā 40 gadiem, un tās austrumu daļa pievienojas Eiropas Kopienām 1990. gada oktobrī.