История на Европейския съюз 1980—1989 г. | Европейски съюз
Направо към основното съдържание
Официален уебсайт на Европейския съюзОфициален уебсайт на ЕС
Знаме на Европейския съюз
European Union
 

История на Европейския съюз 1980—1989 г.

Променящото се лице на Европа — крахът на комунизма

Полският профсъюз „Солидарност“ (Solidarność) и неговият лидер Лех Валенса стават известни след стачките в корабостроителницата в Гданск през лятото на 1980 г., целящи защита на правата на работниците и политически промени. През 1981 г. Гърция става 10-та държава—членка на Европейските общности, а Испания и Португалия я последват 5 години по-късно. В края на десетилетието се разпадат комунистическите режими в Централна и Източна Европа.

Август 1980 г. — стачки за правата на работниците в корабостроителница

Работниците от корабостроителницата в полския град Гданск, ръководени от Лех Валенса, стачкуват за повече права. Последват и други стачки из цялата страна. Правителството капитулира и Solidarność е създаден като независим профсъюз през септември. Правителството постепенно си възвръща контрола и през декември 1981 г. въвежда военно положение, слагайки край на кратката среща на полския народ с демокрацията, но семената са засети, за да покълнат по-късно.

1 януари 1981 г. — Гърция става 10-та държава членка

Гърция се присъединява към Европейските общности. Тя отговаря на условията за членство след отхвърлянето на военния режим и възстановяването на демокрацията през 1974 г.

28 февруари 1984 г. — първа европейска научноизследователска програма

Компютризацията и автоматизацията променят начина на живот и на работа. За да играе ЕС водеща роля в нововъведенията, през 1984 г. с програма ЕСПРИТ се поставя началото на поредица от програми за научни изследвания и иновации на европейско равнище.

1 януари 1986 г. — две нови държави членки: Испания и Португалия

Испания и Португалия се присъединяват към Европейските общности, с което броят на държавите членки става 12.

Февруари 1986 г. — към единен пазар

Въпреки премахването на митата през 1968 г., трансграничната търговия не върви гладко. Основните пречки са разликите в националните нормативни уредби. С Единния европейски акт се поставя началото на мащабна 6-годишна програма за тяхното преодоляване и за създаване на единен пазар. Актът, който влиза в сила на 1 юли 1987 г., също така отрежда по-голяма роля на Европейския парламент и укрепва правомощията на Европейските общности в областта на опазването на околната среда.

13 юни 1987 г. — стартиране на програма „Еразъм“

Поставя се началото на програмата „Еразъм“, по която се финансират студенти, желаещи да учат в друга европейска държава. Оттогава насам в рамките на програмата над 10 милиона души са получили възможност да учат, да се обучават, да извършват доброволческа дейност или да придобият професионален опит в чужбина.

9 ноември 1989 г. — събаряне на Берлинската стена

Берлинската стена е съборена и границата между Източна и Западна Германия е отворена за пръв път от 28 години. Германия е обединена след повече от 40 години, а източната ѝ половина се присъединява към Европейските общности през октомври 1990 г.