Winston Churchill, korábbi brit miniszterelnök, aki a világháború alatt tartotta a lelket az ostromlott nemzetben, elhivatottan támogatta az európai integráció gondolatát, és az elsők között szorgalmazta az „Európai Egyesült Államok” létrehozását.
Közéleti szerepvállalás
Winston Churchillről sokaknak a szivart pöfékelő és a győzelem jelét mutató tekintélyes férfi képe jut eszébe először. Ez a népszerű ábrázolásmód azonban egyoldalú képet fest a korábbi katonatisztről, haditudósítóról és brit miniszterelnökről. Churchill egyike volt azoknak a vezetőknek, akiket a háborús élmények ráébresztettek arra, hogy csak az egységes Európa garantálhatja a békét.
Jövőkép Európa számára
A zürichi egyetemen 1946-ban elhangzott beszédben Churchill arra sarkallta az európaiakat, hogy fordítsanak hátat a múlt szörnyűségeinek és tekintsenek a jövőbe. Kijelentette: Európa nem engedheti meg magának, hogy a múlt sérelmeiből fakadó gyűlölet és bosszú légkörében éljen tovább. Churchill szerint az igazságon, a könyörületességen és a szabadságon alapuló „európai család” újraalkotása felé az első lépés csakis „egy Európai Egyesült Államok felépítése lehet. Csak így adhatjuk vissza százmilliónyi dolgos ember számára mindazt az örömöt és reményt, amely nélkül nem érdemes élni.”
Winston Churchill 1946. szeptember 19-én Zürichben tartott beszéde.
Winston Churchill 1946. szeptember 19-én Zürichben tartott beszéde
…újra kell alakítanunk az európai népek családját és fel kell építenünk egy regionális struktúra szerint működő Európai Egyesült Államokat. Ennek első gyakorlati lépése az Európa Tanács létrehozása lesz. Előfordulhat, hogy az első időkben bizonyos európai államok nem kívánnak vagy nem tudnak részt venni ebben az unióban. Feladatunk ennek ellenére az, hogy egybefogjuk és egyesítsük azokat, akik erre hajlandóak és képesek.
Kiadványok
További információk Winston Churchill életéről, munkásságáról és az európai integrációhoz való hozzájárulásáról