Уинстън Чърчил, бившият британски министър-председател, който обединява народа си по време на бомбардировките, е ангажиран с идеята за европейска интеграция и е един от първите, които призовават за „Съединени европейски щати“.
Живот и дейност
При мисълта за Уинстън Чърчил първата картина, която може би изниква в съзнанието, е на внушителна фигура на пушещ пура мъж, вдигнал два пръста, образуващи знака на победата. Този популярен образ е само един аспект от личността на бившия армейски офицер, военен кореспондент и министър-председател на Великобритания. Чърчил е един от многото лидери, чийто опит с войните го убеждава, че само обединена Европа може да гарантира мира.
Визия за Европа
В речта си в Цюрихския университет Чърчил призовава европейците да обърнат гръб на ужасите на миналото и да погледнат към бъдещето. Той заявява, че Европа не може да си позволи да продължи да живее в атмосфера на омраза и отмъщение, произтичащи от травмите от миналото. Според Чърчил първата стъпка към възстановяването на „европейското семейство“ на справедливост, милост и свобода е „да се изгради нещо подобно на Съединени европейски щати. Само по този начин стотици милиони трудещи се ще могат да си възвърнат простите радости и надеждите, за които си струва да се живее“.
Уинстън Чърчил говори на 19 септември 1946 г. в Цюрих.
Уинстън Чърчил говори на 19 септември 1946 г. в Цюрих
…Трябва отново да изградим европейското семейство под формата на регионална структура, наречена може би Съединени европейски щати. Първата практическа стъпка за това ще бъде учредяването на Европейски съвет. Ако в началото не всички европейски държави желаят или могат да се присъединят към съюза, ние въпреки това трябва да пристъпим към обединяването на държавите, които искат и могат.