Endine briti peaminister Winston Churchill, kes liitis oma rahva ajal, mil maad laastasid ägedad pommirünnakud, oli suur Euroopa ühendamise pooldaja ja üks esimesi, kes kutsus üles looma Euroopa Ühendriike.

Elu ja tegevus
Winston Churchilli peale mõeldes kangastub eelkõige imposantne kuju, kes sigarit pahvides võidumärki näitab. See üldtuntud kujutuspilt ilmestab siiski vaid üht tahku endise ohvitseri, sõjakorrespondendi ja Ühendkuningriigi peaministri tegevusest. Churchill oli üks paljudest juhtidest, keda sõjakogemused veensid selles, et ainult Euroopa ühendamine tagab rahu.
Euroopa visioon
1946. aastal Zürichi ülikoolis peetud kõnes kutsus Churchill eurooplasi üles pöörama selga mineviku õudustele ja vaatama tulevikku. Ta kinnitas, et Euroopa ei saa endale lubada jätkamist möödaniku haavadest tuleneva vihkamise ja kättemaksu õhkkonnas. Esimeseks sammuks õiglase, halastava ja vaba Euroopa taastamisel pidi Churchilli meelest saama millegi Euroopa Ühendriikide taolise loomine. „Ainult sel viisil suudavad sajad miljonid töörügajad saada tagasi lihtsad rõõmud ja lootused, mis elu elamisväärseks teevad“.
Winston Churchill kõneleb 19. septembril 1946 Zürichis.
Winston Churchill 19. septembril 1946. aastal Zürichis
… peame uuesti koondama Euroopa perekonna piirkondlikusse struktuuri, mida võiks nimetada näiteks Euroopa Ühendriikideks, ning esimese praktilise sammuna tuleb luua Euroopa Nõukogu. Kui kõik Euroopa riigid ei soovi või ei saa liiduga kohe ühineda, peaksime sellest hoolimata jätkama nende koondamist ja ühendamist, kes soovivad ja saavad.
Väljaanded
Lähemalt Winston Churchilli elust, tööst ja tema panusest Euroopa projekti