Winston Churchill, bývalý britský předseda vlády, jemuž se podařilo semknout svou zemi během bombardování ve druhé světové válce, byl zastáncem myšlenky evropské integrace a jedním z prvních, kdo vyzval k vytvoření „Spojených států evropských“.
Život a doba
Zmíníme-li Winstona Churchilla, jako první se zřejmě každému vybaví impozantní muž pokuřující doutník a zároveň také jeho gesto symbolizující vítězství. Takto se dostal do povědomí lidí. Jedná se však jen o jednu z podob bývalého armádního důstojníka, válečného zpravodaje a britského předsedy vlády. Churchill byl jedním z mnoha lídrů, kteří byli vzhledem ke svým zkušenostem z války přesvědčeni, že zárukou míru může být pouze sjednocená Evropa.
Vize pro Evropu
Ve svém projevu předneseném v roce 1946 na curyšské univerzitě naléhal Winston Churchill na obyvatele Evropy, aby se přestali zabývat hrůzami minulosti a dívali se do budoucna. Prohlásil, že Evropa si nemůže dovolit dál s sebou vláčet břemeno nenávisti a touhy po pomstě, vyvolané zraněními a křivdami minulosti. Podle něho spočíval první krok k obnovení „evropské rodiny“, kde vládne spravedlnost, soucit a svoboda, ve „vybudování něčeho jako Spojených států evropských“. A dodal: „Jedině tak se budou moci stovky milionů tvrdě pracujících začít znovu radovat z obyčejných věcí a věřit, že stojí za to žít“.
Projev Winstona Churchilla z 19. září 1946, Curych.
Z projevu Winstona Churchilla, 19. září 1946 v Curychu
… musíme znovu vytvořit evropskou rodinu v regionální struktuře, které můžeme třeba říkat Spojené státy evropské, a prvním praktickým krokem k jejich vytvoření bude ustavení Rady Evropy. Pokud nebudou na začátku všechny evropské státy ochotny nebo schopny se k této unii připojit, musíme spojit a sloučit ty, které to chtějí a mohou udělat.