Winston Churchill, bivši britanski premijer koji je ujedinio naciju pod granatama, predano je radio na ideji europske integracije i bio je jedan od prvih koji se zalagao za stvaranje „Sjedinjenih europskih Država”.
Život i povijesni kontekst
Mnogi bi se na spomen Winstona Churchilla mogli sjetiti fotografije na kojoj njegov impozantan lik pokazuje znak za mir s cigarom u ustima. Taj popularni prikaz samo je jedan aspekt negdašnjeg vojnog časnika, ratnog novinara i britanskog premijera. Churchill je bio jedan od mnogih vođa koje su ratna iskustva uvjerila da je mir održiv isključivo u ujedinjenoj Europi.
Vizija za Europu
U svom obraćanju na Sveučilištu u Zürichu 1946. Churchill je pozvao Europljane da pokušaju zaboraviti strahote prošlosti i da se usmjere na budućnost. Izjavio je da Europa ne može živjeti u mržnji i žudjeti za osvetom zbog starih rana, već smatra da je prvi korak prema ponovnom uspostavljanju „europske obitelji” pravde, opraštanja i slobode upravo „izgradnja neke vrste Sjedinjenih Europskih Država. Samo će na taj način stotine milijuna težaka moći ponovno osjetiti male radosti i nade zbog kojih vrijedi živjeti”.
Iz govora Winstona Churchilla održanog 19. rujna 1946. u Zürichu
Iz govora Winstona Churchilla održanog 19. rujna 1946. u Zurichu
...moramo iznova stvoriti europsku obitelj naroda u regionalnoj strukturi pod nazivom, možda, Sjedinjene Europske Države, a prvi konkretan korak bio bi osnivanje Vijeća Europe. Ako se na početku sve europske države ne budu željele ili mogle pridružiti toj uniji, mi, bez obzira na to, moramo nastaviti okupljati i ujedinjavati one koji to žele i mogu.