Přehled
Hlavní město: Helsinky
Úřední jazyky EU: finština, švédština
Členství v EU: od 1. ledna 1995
Měna: euro (€)
Eurozóna: členem od 1. ledna 1999
Schengenský prostor: součástí od 25. března 2001
Číselné údaje:
- Rozloha: 338 363 km2
- Počet obyvatel: 5 603 851 (2024)
(Zdroj: Eurostat – údaje o rozloze a počtu obyvatel)

Politický systém
Finsko je parlamentní republika. Hlavou státu je prezident a v čele vlády stojí premiér. Ústřední vládní instituce mají sídlo v Helsinkách a místní samosprávu zajišťuje 309 měst a obcí. Země se dělí na 19 regionů a 70 správních obvodů. Nejmenší region Ålandy je autonomní souostroví na jihozápadě země. V nejsevernějším regionu Laponsko se nachází také oficiálně vyhlášený Rodný kraj Sámů, v němž žije zhruba polovina domorodého národa Sámů (někdy nazývaných také Laponci).
Obchod a ekonomika
Pokud jde o HDP na obyvatele, je Finsko v současné době v Evropské unii na devátém místě s 40 700 eur, což je výrazně nad průměrem EU (37 600 eur). Představuje 1,6 % celkového HDP Evropské unie.
(Zdroj: Eurostat – údaje o HDP na obyvatele a HDP)
(Zdroj: Eurostat – údaje o dovozu a vývozu)
V Evropském parlamentu zasedá 15 zástupců Finska. Podívejte, kdo jsou tito poslanci Evropského parlamentu, a sledujte činnost kanceláře Evropského parlamentu ve Finsku.
Rada Evropské unie nemá jednoho stálého předsedu (jako například Komise nebo Evropský parlament). Namísto toho řídí její činnost země, která v Radě zastává předsednictví. To rotuje každých 6 měsíců.
Během těchto 6 měsíců pomáhají ministři předsednické země sestavovat pořad jednání Rady v jednotlivých oblastech politiky, těmto jednáním předsedají a usnadňují dialog s ostatními institucemi EU.
Období finského předsednictví:
červenec-prosinec 1999 | červenec-prosinec 2006 | červenec-prosinec 2019
Jako členku Evropské komise nominovalo Finsko Hennu Virkunnenovou, která je výkonnou místopředsedkyní pro technologickou suverenitu, bezpečnost a demokracii.
Komise má v každé zemi EU místní kancelář – tzv. zastoupení. Další informace o zastoupení Komise ve Finsku
Finsko má v Evropském hospodářském a sociálním výboru9 zástupců. Tento poradní orgán, který zastupuje zaměstnavatele, zaměstnance a ostatní zájmové skupiny, je konzultován ohledně navrhovaných právních předpisů, aby bylo možné si udělat lepší představu o možných změnách na pracovním trhu a v sociální sféře v jednotlivých státech.
Finsko má 9 zástupců v Evropském výboru regionů, v němž zasedají místní a regionální zástupci. Tento poradní výbor konzultuje návrhy právních předpisů, aby bylo zaručeno, že tyto předpisy berou v úvahu hlediska všech regionů EU.
Finsko také s orgány a institucemi EU komunikuje prostřednictvím svého stálého zastoupení v Bruselu. Jedná se o obdobu velvyslanectví Finska při EU. Jeho hlavním úkolem je zajistit, aby finské zájmy a politiky byly v EU co nejvíce zohledňovány a co nejúčinněji naplňovány.
Rozpočet a financování
Jak Finsko využívá rozpočet EU?
Rozpočet EU je nástrojem k zajištění toho, aby Evropa zůstala demokratickou, mírovou, prosperující a konkurenceschopnou silou. EU jej využívá k financování svých priorit a velkých projektů, které by většina jednotlivých zemí EU nemohla financovat sama.
Výhody vyplývající z členství v EU výrazně přesahují výši příspěvků zemí do rozpočtu EU. A přínosů je skutečně mnoho. Tak například všechny členské státy jsou součástí jednotného trhu a sdílejí přístup ke společným výzvám v oblasti migrace, terorismu či změny klimatu. Jejich občané mohou navíc díky členství využívat i zcela konkrétních výhod, jako je lepší dopravní infrastruktura, modernizované a digitalizované veřejné služby nebo špičková lékařská péče.
Finanční příspěvky členských států do rozpočtu EU jsou rozděleny spravedlivě. Čím větší má daná země ekonomiku, tím více přispívá a naopak.
Rozpočet EU není jen o příjmech a výdajích – společným přispěním se země snaží zasadit o to, aby se Evropa i celý svět staly lepším místem pro život nás všech.
Výdaje a příjmy z rozpočtu EU podle země a roku
Projekty realizované ve Finsku za finančního přispění EU
Prostředky z rozpočtu EU pomáhají financovat programy a projekty ve všech zemích EU – např. výstavbu silnic, výzkum či ochranu životního prostředí.
Zde najdete více informací o tom, jakým způsobem Finsko čerpá finanční prostředky z rozpočtu EU, a o fondech na podporu oživení ve vašem regionu či zemi.