Przejdź do treści głównej

Informacje ogólne 

Ustrój polityczny

Finlandia jest republiką parlamentarną. Szefem rządu jest premier, a głową państwa − prezydent. Rząd krajowy ma swoją siedzibę w Helsinkach, a samorządy lokalne w 309 gminach. Finlandia dzieli się na 19 regionów i 70 podregionów. Najmniejszym z regionów są Wyspy Alandzkie, archipelag położony w południowo-zachodniej części kraju. Położona na północy Laponia to ojczyzna Lapończyków (nazywanych również Saamami). Zamieszkuje ją około połowa rdzennych fińskich Lapończyków.

Handel i gospodarka

Finlandia zajmuje dziewiąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości PKB na mieszkańca. Wskaźnik ten wynosi 40 700 euro i jest znacznie wyższy od średniej unijnej (37 600 euro). Udział Finlandii w całkowitym PKB UE wynosi 1,6 proc.  

(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące PKB na mieszkańca i PKB)   

(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące eksportu i importu)   

Finlandia w UE  

Budżet i wsparcie finansowe

Ile Finlandia wpłaca do budżetu UE, a ile z niego otrzymuje?  

Budżet UE pomaga zapewnić, by Europa pozostała demokratyczna i konkurencyjna oraz nadal cieszyła się pokojem i dobrobytem. UE wykorzystuje budżet, by finansować swoje priorytety i duże projekty, których większość państw UE nie mogłaby sfinansować samodzielnie.    

Członkostwo w UE przynosi krajom korzyści, których wartość jest dużo wyższa od składki, którą wpłacają do unijnego budżetu, i jest na to wiele przykładów. Wszystkie państwa członkowskie zyskują również na tym, że są częścią jednolitego rynku oraz że razem stawiają czoło wyzwaniom związanym z migracją, terroryzmem i zmianą klimatu. Członkostwo w UE to także konkretne efekty, takie jak lepsza infrastruktura transportowa, zmodernizowane i cyfrowe usługi publiczne oraz najnowocześniejsze metody leczenia.   

Wysokość wpłaty do budżetu UE dla każdego kraju UE jest obliczana sprawiedliwie. Im większa gospodarka, tym większy wkład do budżetu – i na odwrót.  

Budżet UE to coś więcej niż dochody i wydatki. To nasze wspólne pieniądze, które inwestujemy, aby w Europie i na świecie wszystkim żyło się lepiej.    

Wydatki z budżetu UE i jego dochody w podziale na kraje w ujęciu rocznym  

Projekty finansowane przez UE w Finlandii   

Pieniądze z budżetu UE pomagają finansować programy i projekty – takie jak budowa dróg, stypendia dla naukowców i ochrona środowiska – we wszystkich krajach UE.   

Dowiedz się więcej o tym, jak Finlandia się zmienia dzięki unijnym funduszom, oraz o funduszach odbudowy w Twoim kraju lub regionie.