Pregled
- Uloga: provjerava ispravnost prikupljanja i korištenja financijskih sredstava EU-a te poboljšava upravljanje financijama EU-a.
- Predsjednik: Tony Murphy
- Članovi: po jedan iz svake države članice EU-a
- Godina osnivanja: 1977.
- Lokacija: Luxembourg
- Internetske stranice: Europski revizorski sud
Kao neovisni vanjski revizor EU-a Europski revizorski sud štiti interese poreznih obveznika EU-a. Nema zakonske ovlasti, već pridonosi boljem upravljanju proračunom EU-a, za koji je zadužena Europska komisija, i izvješćuje o financijama EU-a.
Zadaće Europskog revizorskog suda
- provodi reviziju prihoda i rashoda EU-a: provjerava jesu li financijska sredstva EU-a ispravno prikupljena i upotrijebljena, jesu li točno prikazana i ostvaruje li se vrijednost za uloženi novac
- provjerava kako osobe ili organizacije upravljaju financijskim sredstvima EU-a, što uključuje i provjere na licu mjesta u institucijama EU-a (osobito u Komisiji), državama članicama EU-a i državama koje primaju pomoć od EU-a
- sastavlja revizijska izvješća s nalazima i preporukama za Europsku komisiju i nacionalne vlade
- slučajeve sumnje na prijevaru, korupciju ili druge nezakonite aktivnosti prijavljuje Europskom uredu za borbu protiv prijevara (OLAF)
- sastavlja godišnje izvješće za Europski parlament i Vijeće EU-a, koje Parlament pregledava prije donošenja odluke o odobrenju Komisijina upravljanja proračunom EU-a
- oblikovateljima politika EU-a iznosi svoje stručno mišljenje o tome kako bi se moglo bolje i transparentnije upravljati financijama EU-a
Osim toga, Revizorski sud objavljuje mišljenja o prijedlozima zakonodavnih akata koji će utjecati na upravljanje financijama EU-a, kao i dokumente sa stajalištem, preglede i posebne publikacije o pitanjima povezanima s javnim financijama EU-a.
Da bi mogao raditi svoj posao, Revizorski sud mora biti neovisan o institucijama i tijelima u kojima provodi reviziju. Zato može slobodno odlučiti:
- što će biti predmet revizije
- kako će provesti reviziju
- kako će i gdje predstaviti rezultate revizija.
Revizorske aktivnosti uglavnom se odnose na Europsku komisiju, koja je odgovorna za izvršenje proračuna EU-a. No Revizorski sud intenzivno surađuje i s tijelima država članica jer Komisija većinom financijskih sredstava EU-a (oko 80 %) upravlja zajedno s njima.
Sastav
Članove imenuje Vijeće nakon savjetovanja s Parlamentom. Mandat im traje šest godina i može se obnoviti. Oni među sobom biraju predsjednika na mandat od tri godine (koji se također može obnoviti).
Kako funkcionira Europski revizorski sud?
Provodi tri vrste revizija:
- financijske revizije – provjerava je li u financijskim izvješćima točno predstavljeno financijsko stanje, rezultati i novčani tok za predmetnu godinu
- revizije usklađenosti – provjerava jesu li financijske transakcije u skladu pravilima
- revizije uspješnosti – provjerava jesu li financijskim sredstvima EU-a ostvareni ciljevi uz najmanje moguće resurse i na najekonomičniji način.
Sud je organiziran u skupine revizora zvane „sudska vijeća”. Vijeća pripremaju izvješća i mišljenja, koja članovi Suda prihvaćaju i time ona postaju službena.
Europski revizorski sud i vi
Revizorski sud nudi mogućnost stažiranja.
Svake dvije godine dodjeljuje akademsku nagradu za istraživanja u području revizije javnog sektora. Možete se prijaviti na natječaj.
Pristup dokumentima
Kalendar sjednica Europskog revizorskog suda
Više informacija
Financijsko programiranje i proračun EU-a
Kontakt
Europski revizorski sud
- Ime
- Europski revizorski sud
- Internetska stranica
- https://www.eca.europa.eu/hr
- Broj telefona
- +352 4398 1
- Broj telefaksa
- +352 4393 42
- Poštanska adresa
12, rue Alcide De Gasperi
1615 Luxembourg
Luksemburg- Društvene mreže