Pregled
Glavni grad: Sofija
Službeni jezik EU-a: bugarski
Država članica EU-a: od 1. siječnja 2007.
Valuta: bugarski lev (BGN). Bugarska se obvezala da će uvesti euro nakon što ispuni potrebne uvjete.
Schengensko područje: Bugarska je trenutačno u postupku pridruživanja schengenskom području.
Brojke: površina – broj stanovnika – bruto domaći proizvod (BDP) po glavi stanovnika izražen u standardu kupovne moći
Politički sustav
Bugarska je parlamentarna republika. Najvišu izvršnu poziciju drži šef vlade – premijer. Poglavar države je predsjednik, čija je primarna zadaća predstavljati zemlju, ali ima i ograničeno pravo veta. Bugarska je unitarna država centralizirane strukture. Sastoji se od 27 oblasti i velegradskog područja glavnog grada (Grad Sofija). Regionalne upravitelje imenuje vlada.
Trgovina i gospodarstvo
Najvažniji sektori bugarskoga gospodarstva 2020. bili su veleprodaja i maloprodaja, promet, usluge smještaja i prehrane (21,4 %), industrija (20,4 %) te javna uprava, obrana, obrazovanje i djelatnosti zdravstvene zaštite i socijalne skrbi (16,7 %).
U zemlje EU-a odlazi 66 % bugarskog izvoza (od čega 16 % u Njemačku, 9 % u Rumunjsku i 7 % u Italiju). Kad je riječ o zemljama izvan EU-a, 6 % izvozi se u Tursku i 3 % u Kinu.
Kad je riječ o uvozu, 61 % činio je uvoz iz država članica EU-a (12 % iz Njemačke te po 7 % iz Italije i Rumunjske). Kad je riječ o zemljama izvan EU-a, 7 % uvozi se iz Turske, a 6 % iz Rusije.
Bugarska u EU-u
Europski parlament
Bugarska ima 17 zastupnika u Europskom parlamentu. Saznajte tko su ti zastupnici.
Ured Europskog parlamenta u Bugarskoj
Vijeće EU-a
U Vijeću EU-a redovito se sastaju ministri država članica radi donošenja zakonodavstva EU-a i usklađivanja politika. Na sastancima Vijeća redovito sudjeluju predstavnici bugarske vlade, ovisno o području politike koje se razmatra.
Predsjedništvo Vijeća EU-a
Vijeće EU-a nema jednog stalnog predsjednika (poput, primjerice, Komisije ili Parlamenta). Umjesto toga, rad Vijeća predvodi država koja njime predsjeda. Države članice izmjenjuju se u predsjedanju svakih šest mjeseci.
Tijekom tih šest mjeseci ministri vlade te države predsjedaju sastancima Vijeća i sudjeluju u utvrđivanju dnevnog reda za pojedino područje politike te potiču dijalog s ostalim institucijama EU-a.
Datumi bugarskog predsjedanja:
siječanj – lipanj 2018.
Trenutačno predsjedništvo Vijeća EU-a
Europska komisija
Mariya Gabriel povjerenica je Europske komisije koju je nominirala Bugarska, a zadužena je za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade.
Predstavništvo Komisije u Bugarskoj
Europski gospodarski i socijalni odbor
Bugarska ima 12 predstavnika u Europskom gospodarskom i socijalnom odboru. Od tog se savjetodavnog tijela, koje predstavlja poslodavce, radnike i ostale interesne skupine, traže savjeti o predloženom zakonodavstvu kako bi se dobila bolja predodžba o mogućim promjenama u području rada te promjenama socijalnog stanja u državama članicama.
Europski odbor regija
Bugarska ima 12 predstavnika u Europskom odboru regija, skupštini regionalnih i lokalnih predstavnika EU-a. Od tog se savjetodavnog tijela traže savjeti o predloženom zakonodavstvu kako bi se osiguralo da se pri njegovu donošenju uzmu u obzir perspektive svih regija EU-a.
Stalno predstavništvo pri EU-u
Bugarska komunicira s institucijama EU-a i preko svojeg stalnog predstavništva u Bruxellesu. Glavna je zadaća bugarskog „veleposlanstva u EU-u” osigurati što učinkovitije zastupanje državnih interesa i politika u EU-u.
Proračun i financiranje
Koliko Bugarska plaća i prima?
Iznos koji svaka zemlja EU-a uplaćuje u proračun EU-a izračunava se pravedno i u skladu sa sredstvima kojima raspolaže. Što je gospodarstvo neke zemlje veće, to ona više uplaćuje, i obrnuto.
Svrha proračuna EU-a nije preraspodijeliti bogatstvo, nego odgovoriti na potrebe svih građana EU-a.
Iznosi proračuna EU-a, prihoda i rashoda:
Projekti koje u Bugarskoj financira EU
Novcem koji Bugarska uplaćuje u proračun EU-a pomaže se financiranje programa i projekata u svim državama članicama, primjerice za gradnju cesta, subvencioniranje istraživanja i zaštitu okoliša.
Doznajte više o prednostima financiranja EU-a za Bugarsku.