Przejdź do treści głównej

Informacje ogólne

Ustrój polityczny

Bułgaria jest republiką parlamentarną. Organem ustawodawczym jest jednoizbowy parlament wybierany w systemie proporcjonalnym. Pierwsze demokratyczne wybory odbyły się w 1990 r., krótko po upadku państwa komunistycznego.

Szefem rządu jest premier, który posiada szerokie uprawnienia wykonawcze. Głowa państwa – prezydent – pełni głównie funkcję reprezentacyjną, posiada również ograniczone prawo weta.

Bułgaria jest państwem unitarnym. Terytorium kraju jest podzielone na 28 obwodów (oblast), a gubernatorów mianuje premier. Gminy nie mają uprawnień do poboru podatków i w dużej mierze zależą od transferów z budżetu państwa.

Handel i gospodarka

PKB Bułgarii na jednego mieszkańca wynosi 24 200 euro i jest niższy od średniej unijnej (37 600 euro). Udział Bułgarii w całkowitym PKB UE wynosi 0,6 proc. 

(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące PKB na mieszkańca i PKB)

(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące eksportu i importu

Bułgaria w UE

Budżet i wsparcie finansowe

Ile Bułgaria wpłaca do budżetu UE, a ile z niego otrzymuje? 

Budżet UE pomaga zapewnić, by Europa pozostała demokratyczna i konkurencyjna oraz nadal cieszyła się pokojem i dobrobytem. UE wykorzystuje budżet, by finansować swoje priorytety i duże projekty, których większość państw UE nie mogłaby sfinansować samodzielnie.

Członkostwo w UE przynosi krajom korzyści, których wartość jest dużo wyższa od składki, którą wpłacają do unijnego budżetu. Wszystkie państwa członkowskie zyskują również na tym, że są częścią jednolitego rynku oraz że razem stawiają czoło wyzwaniom związanym z migracją, terroryzmem i zmianą klimatu. Członkostwo w UE to także konkretne efekty, takie jak lepsza infrastruktura transportowa, zmodernizowane i cyfrowe usługi publiczne oraz najnowocześniejsze metody leczenia.

Wysokość wpłaty do budżetu UE dla każdego kraju UE jest obliczana sprawiedliwie. Im większa gospodarka, tym większy wkład do budżetu – i na odwrót. 

Budżet UE to coś więcej niż dochody i wydatki. To nasze wspólne pieniądze, które inwestujemy, aby w Europie i na świecie wszystkim żyło się lepiej.   

Wydatki z budżetu UE i jego dochody w podziale na kraje w ujęciu rocznym 

 

Projekty finansowane przez UE w Bułgarii

Pieniądze z budżetu UE pomagają finansować programy i projekty – takie jak budowa dróg, stypendia dla naukowców i ochrona środowiska – we wszystkich krajach UE.  

Dowiedz się więcej o tym, jak Bułgaria się zmienia dzięki unijnym funduszom, oraz o funduszach odbudowy w Twoim kraju lub regionie