Pāriet uz galveno saturu

Pārskats

Galvaspilsēta: Helsinki

ES oficiālās valodas: somu un zviedru

ES dalībvalsts: kopš 1995. gada 1. janvāra

Valūta: eiro. Eirozonā kopš 1999. gada 1. janvāra

Šengenas zonaŠengenas zonā kopš 2001. gada 25. marta.

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL)

Valsts iekārta

Somija ir parlamentāra republika, tai ir valdības vadītājs (premjerministrs) un valsts vadītājs (prezidents). Centrālā valdība strādā Helsinkos, un valstī ir arī 309 pašvaldības (mazpilsētas un pilsētas). Valsts ir iedalīta 19 reģionos un 70 apakšreģionos. Vismazākais reģions — Olande — ir autonoms arhipelāgs Somijas dienvidrietumos. Ziemeļos esošajā Lapzemes reģionā dzīvo apmēram puse no Somijas pirmiedzīvotājiem — sāmiem (pazīstami arī kā lapi).

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Somijas ekonomikas svarīgākās nozares 2020. gadā bija rūpniecība (20,3 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālā aprūpe (20,6 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi (14,0 %).

55 % no Somijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (14 % Vācijā, 10 % Zviedrijā un 7 % Nīderlandē), bet ārpus ES galvenie eksporta partneri ir ASV (9 %) un Ķīna (5 %).

72 % importa ir no ES dalībvalstīm (17 % gan no Vācijas, gan no Zviedrijas un 9 % no Nīderlandes), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir Krievija (10 %) un Ķīna (4 %).

Somija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 14 deputāti no Somijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Somijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Somijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs, atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Somijas prezidentūras termiņi:

1999. gada jūlijs–decembris | 2006. gada jūlijs–decembris | 2019. gada jūlijs–decembris

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Somijā Eiropas Komisijas komisāres amatam tika izraudzīta Juta Urpilainena. Viņas pārziņā ir starptautiskās partnerības.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Somijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Somijai ir 9 pārstāvji Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Somijai ir 9 pārstāvji Eiropas Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Somijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Somiju un ES iestādēm. Tā savā ziņā ir kā Somijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt Somijas intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Somija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.
ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Somijā

Nauda, ko Somija iemaksā ES budžetā, palīdz visās ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Somija izlieto ES finansējumu.