Pāriet uz galveno saturu

Pārskats

Galvaspilsēta: Atēnas

ES oficiālā valoda: grieķu

ES dalībvalsts: kopš 1981. gada 1. janvāra

Valūta: eiro. Eirozonā kopš 2001. gada 1. janvāra

Šengenas zonaŠengenas zonā kopš 2000. gada 1. janvāra

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL)

Valsts iekārta

Grieķija ir parlamentāra republika, kurā politiskā vara lielākoties ir valdības vadītāja – premjerministra – rokās, bet prezidents (valsts galva) galvenokārt veic reprezentatīvus pienākumus. Izpildvaru īsteno valdība.

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Grieķijas ekonomikas svarīgākās nozares 2020. gadā bija vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi (23,8 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālā aprūpe (21,6 %) un nekustamā īpašuma joma (15,9 %).

57 % no Grieķijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (11 % Itālijā un 8 % Vācijā), bet ārpus ES galvenie eksporta partneri ir Turcija (4 %) un ASV (4 %).

57 % importa ir no ES dalībvalstīm (12 % no Vācijas un 9 % no Itālijas), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir Ķīna (8 %) un Krievija (6 %).

Grieķija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 21 deputāts no Grieķijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Grieķijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Grieķijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs, atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Grieķijas prezidentūras termiņi:

1983. gada jūlijs–decembris | 1988. gada jūlijs–decembris | 1994. gada janvāris–jūnijs | 2003. gada janvāris–jūnijs | 2014. gada janvāris–jūnijs

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Grieķijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Margaritis Shins. Viņa kā priekšsēdētājas vietnieka pārziņā ir mūsu eiropeiskās dzīvesziņas veicināšana.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Grieķijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Grieķijai ir 12 pārstāvjiEiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Grieķijai ir 11 pārstāvjiEiropas Reģionu komitejā – ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Grieķijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Grieķiju un ES iestādēm. Tā savā ziņā ir kā Grieķijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt savas valsts intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Grieķija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.
ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Grieķijā

Nauda, ko Grieķija iemaksā ES budžetā, palīdz visās ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Grieķija izmanto ES finansējumu.