Pāriet uz galveno saturu

Pārskats

Galvaspilsēta: Rīga

ES oficiālā valoda: latviešu

ES dalībvalsts: kopš 2004. gada 1. maija

Valūta: eiro. Eirozonā kopš 2014. gada 1. janvāra.

Šengenas zonaŠengenas zonā kopš 2007. gada 21. decembra.

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL)

Valsts iekārta

Latvija ir parlamentāra republika, kuras valdības vadītājs (premjerministrs) izvēlas ministrus, bet valsts vadītāja (prezidenta) funkcijas ir galvenokārt ceremoniālas, un viņš izvirza premjerministru. Valdību katram tās pilnvaru termiņam apstiprina parlaments (Saeima). Administratīvi valsts ir iedalīta 110 viena līmeņa pašvaldībās (novados) un 9 valsts nozīmes pilsētās. Tiem ir pašiem sava pašpārvalde.

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Latvijas ekonomikas svarīgākās nozares 2020. gadā bija vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumi (23,1 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālā aprūpe (18,1 %) un rūpniecība (15,4 %).

62 % no Latvijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (15 % Lietuvā, 11 % Igaunijā un 7 % Vācijā), bet ārpus ES galvenie eksporta partneri ir Krievija (13 %) un Apvienotā Karaliste (5 %).

76 % importa ir no ES dalībvalstīm (17 % no Lietuvas, 10 % gan no Vācijas, gan no Polijas 10 %), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir Krievija (6 %) un Baltkrievija (2 %).

Latvija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 8 deputāti no Latvijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti.

Eiropas Parlamenta birojs Latvijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Latvijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs, atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Latvijas prezidentūras termiņš:

2015. gada janvāris–jūnijs

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Latvijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Valdis Dombrovskis. Viņa kā priekšsēdētājas izpildvietnieka pārziņā ir ekonomika cilvēku labā.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Latvijai ir 7 pārstāvjiEiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Latvijai ir 7 pārstāvjiEiropas Reģionu komitejā  — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Latvijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Latviju un ES iestādēm. Tā savā ziņā ir kā Latvijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt Latvijas intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Latvija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.

ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Latvijā

Nauda, ko Latvija iemaksā ES budžetā, palīdz ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Latvija izmanto ES finansējumu.