Pārskats
Galvaspilsēta: Bukareste
ES oficiālā valoda: rumāņu
ES dalībvalsts: kopš 2007. gada 1. janvāra
Valūta: Rumānijas leja (RON) Rumānijas ir apņēmusies ieviest eiro, kolīdz būs izpildījusi nepieciešamos priekšnoteikumus.
Šengenas zona: dalībniece kopš 2024. gada 31. marta
Skaitļi
- Platība: 238 398 km2
- Iedzīvotāju skaits: 19 064 409 (2024)
(Avots: Eurostat dati par platību un iedzīvotāju skaitu)

Valsts iekārta
Rumānija ir pusprezidentāla republika, kuras valdības vadītājs ir premjerministrs un valsts galva – prezidents. Izpildvaras funkcijas ir gan valdībai, gan prezidentam.
Valsti veido 41 žudecs un Bukarestes municipija. Katru žudecu pārvalda padome, kuras pārziņā ir vietējas nozīmes jautājumi, un prefekts, kurš atbild par valsts līmeņa jautājumu pārvaldi žudeca līmenī.
Tirdzniecība un ekonomika
Rumānijas IKP uz vienu iedzīvotāju (30 000 EUR) ir mazāks par ES vidējo rādītāju (37 600 EUR). Tajā saražo 1,9 % no ES kopējā IKP.
(Avots: Eurostat dati par IKP uz vienu iedzīvotāju un IKP)
(Avots: Eurostat dati par eksportu un importu)
Eiropas Parlamentā ir 33 deputāti no Rumānijas. Uzziniet, kas ir šie Eiropas Parlamenta deputāti, un sekojiet līdzi darbam, kas norisinās Eiropas Parlamenta birojā Rumānijā.
ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst sešus mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.
Šo sešu mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādām politikas jomām veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.
Rumānijas prezidentūras termiņi:
2019. gada janvāris–jūnijs
Rumānijā Eiropas komisāres amatam tika izraudzīta Roksana Minzatu. Viņas pārziņā ir sociālās tiesības, prasmes, kvalitatīvas darbvietas un sagatavotība, un viņa ir arī priekšsēdētājas izpildvietniece.
Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība. Uzziniet vairāk par Komisijas pārstāvniecību Rumānijā.
Rumānijai ir 15 pārstāvjiEiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju struktūru, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.
Rumānijai ir 15 pārstāvjiEiropas Reģionu komitejā – ES asamblejā, kurā darbojas visu dalībvalstu reģionālo un vietējo pašvaldību pārstāvji. Ar šo padomdevēju struktūru konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā ikviena ES reģiona nostāja.
Rumānijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saziņu starp Rumāniju un ES iestādēm. Šī pārstāvniecība darbojas kā Rumānijas “vēstniecība” ES, un tās galvenais uzdevums ir gādāt par to, lai ES sadzirdētu un pēc iespējas vairāk ņemtu vērā Rumānijas intereses un politiku.
Budžets un finansējums
Kā Rumānija gūst labumu no ES budžeta?
ES budžets ir rīks, kas nodrošina, ka Eiropa aizvien ir demokrātiska, miermīlīga, pārticīga un konkurētspējīga. ES to izmanto, lai finansētu savas prioritātes un lielus projektus, kurus vairums ES valstu vienas pašas nevarētu finansēt.
Ieguvumi no dalības ES ar uzviju atsver iemaksas ES budžetā, un tam ir daudz piemēru. Visas dalībvalstis gūst labumu no dalības vienotajā tirgū, no vienotas pieejas kopīgajām migrācijas, terorisma un klimata pārmaiņu radītajām problēmām un izmanto tādas konkrētas priekšrocības kā labāka transporta infrastruktūra, modernizēti un digitalizēti sabiedriskie pakalpojumi un progresīva medicīniskā aprūpe.
Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas – un otrādi.
ES budžets nenozīmē tikai došanu un ņemšanu: tas vērsts uz kopīgiem centieniem padarīt Eiropu un pasauli par labāku vietu mums visiem.
ES budžeta izdevumi un ieņēmumi pa valstīm un gadiem
ES finansēti projekti Rumānijā
ES budžeta līdzekļi palīdz visās ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.
Uzziniet vairāk par to, kā Rumānija izmanto ES finansējumu, un par atveseļošanas līdzekļiem jūsu valstī vai reģionā.