Общ преглед
Столица: Букурещ
Официални езици на ЕС: румънски
Държава — членка на ЕС: от 1 януари 2007 г.
Валута: румънска лея (RON). Румъния е поела ангажимент да въведе еврото, когато изпълни необходимите условия.
Шенген: Румъния e член на Шенгенското пространство. Контролът по въздушните и морските граници е премахнат, считано от 31 март 2024 г. През 2024 г. ще продължат обсъжданията по допълнително решение за премахване на контрола по сухопътните граници.
Данни:
- Площ: 238 398 km2
- Население: 19 064 409 (2024 г.)
(Източник: Евростат — данни за площта и населението)
Политическа система
Румъния е полупрезидентска република с президент, който е държавният глава, и министър-председател, който е ръководителят на правителството. Както правителството, така и президентът имат изпълнителни функции.
Страната е разделена на 41 окръга и община Букурещ. Всеки окръг се управлява от окръжен съвет, който отговаря за местните въпроси, и префект, който отговаря за управлението на националните въпроси на местно равнище.
Търговия и икономика
Румъния има БВП на глава от населението в размер на 30 000 евро, което е под средното ниво за ЕС (37 600 евро). Делът на страната в общия БВП на ЕС е 1,9 %.
(Източник: Евростат — данни за БВП на глава от населението и БВП)
(Източник: Евростат — данни за износа и вноса)
В Европейския парламент има 33 представители от Румъния. Вижте кои са тези членове на Европейския парламент и следете дейността на бюрото за връзка на Европейския парламент в Румъния.
В Съвета на ЕС министри от държавите от ЕС заседават редовно, за да приемат законодателство на ЕС и да координират политики. Представители на румънското правителство участват няколко пъти годишно в заседания на Съвета, посветени на въпроси от техните компетенции.
За разлика от Комисията или Парламента Съветът на ЕС няма един-единствен постоянен председател. Работата му се ръководи от държавата, която председателства Съвета в съответния момент. Тя се сменя на ротационен принцип на всеки 6 месеца.
През тези 6 месеца министрите от правителството на съответната държава председателстват и помагат за определяне на дневния ред на заседанията на Съвета в различните области на политиката. Те също така подпомагат диалога с другите институции на ЕС.
Периоди на румънско председателство:
януари — юни 2019 г.
Европейският комисар, назначен по предложение на Румъния, беше Адина Вълян. Тя отговаряше за транспорта.
Във всяка страна от ЕС Комисията има местна служба, наречена „представителство“. Научете повече за представителството на Комисията в Румъния.
Румъния има 15 представители в Европейския икономически и социален комитет. Този консултативен орган, представляващ работодателите, работниците и други групи по интереси, изготвя становища по законодателни предложения. Това дава възможност да се получи по-добра представа за евентуалните промени в трудовата и социалната сфера в различните държави членки.
Румъния има 15 представители в Европейския комитет на регионите — асамблеята на представителите на регионалните и местните власти в ЕС. Този консултативен орган изготвя становища по законодателни предложения, за да се гарантира, че в законодателството се взема предвид гледната точка на всеки регион от ЕС.
Румъния поддържа връзка с институциите на ЕС и чрез своето постоянно представителство в Брюксел. То изпълнява ролята на „посолство на Румъния в ЕС“ и основната му задача е да представлява и защитава интересите и политиките на страната в ЕС.
Бюджети и финансиране
Колко средства внася Румъния в бюджета на ЕС и колко получава от него?
Бюджетът на ЕС допринася за това Европа да продължава да бъде демократична, мирна, просперираща и конкурентоспособна. ЕС го използва, за да финансира своите приоритети и големи проекти, които повечето държави от ЕС не биха могли да финансират самостоятелно.
Ползите от членството в ЕС значително надвишават размера на вноските в бюджета на Съюза и примерите за това са много. Всички държави членки имат полза от това да са част от единния пазар и да се справят заедно с общите предизвикателства, свързани с миграцията, тероризма и изменението на климата, както и от по-конкретни неща, като по-добра транспортна инфраструктура, модернизирани и цифровизирани обществени услуги и авангардно медицинско лечение.
Вноската на всяка държава от ЕС в бюджета на Съюза се определя по справедлив начин. Колкото по-голяма е икономиката на една страна, толкова по-голяма е нейната вноска, и обратно.
Смисълът на бюджета на ЕС не е в даването и вземането — става въпрос за колективен принос за превръщането на Европа и света в по-добро място за всички нас.
Бюджетни разходи и приходи на ЕС по държави и по години
Финансирани от ЕС проекти в Румъния
Средствата от бюджета на ЕС помагат за финансиране на програми и проекти във всички страни от Съюза — например за изграждане на пътища, субсидиране на научни изследвания и опазване на околната среда.
Научете повече за това как Румъния използва финансирането и средствата за възстановяване от ЕС.