ES sprendimų priėmimo procesas
ES sprendimų priėmimo procese dalyvauja trys pagrindinės institucijos:
- Europos Parlamentas, atstovaujantis ES piliečiams,
- Europos Sąjungos Taryba, atstovaujanti ES šalių vyriausybėms,
- Europos Komisija, atstovaujanti bendriems ES interesams.
ES politikos sprendimai paprastai priimami laikantis įprastos teisėkūros procedūros, per kurią trys pagrindinės institucijos susitaria dėl teisės aktų.
ES teisės aktų rengimas
Prieš siūlydama naujas iniciatyvas Komisija įvertina jų galimą ekonominį ir socialinį poveikį bei poveikį aplinkai.
Komisija tai daro parengdama ataskaitą, vadinamą poveikio vertinimu, kurioje išdėstomi galimų politikos priemonių privalumai ir trūkumai. Prie poveikio vertinimo prisideda nevyriausybinės organizacijos, nacionalinės valdžios institucijos ir pramonės atstovai, taip pat ekspertų grupės, kurios konsultuoja techniniais klausimais.
Asmenys, įmonės ir organizacijos gali teikti atsiliepimus apie planuojamas iniciatyvas per viešas konsultacijas (užpildydami klausimynus) ir atsiliepti į kvietimus teikti informaciją Komisijos viešų konsultacijų ir atsiliepimų portale „Išsakykite savo nuomonę“.
Rengdama naujas iniciatyvas arba persvarstydama politiką ir teisės aktus Komisija atsižvelgia į tos srities politikos ir teisės aktų vertinimą. Be to, ji renka informaciją per dialogus įgyvendinimo klausimais su pramonės atstovais, MVĮ, socialiniais partneriais, regionų ir vietos valdžios institucijomis ir per ES teisės aktų tinkamumo patikras.
Nacionaliniai parlamentai gali oficialiai pareikšti prieštaravimus arba pateikti nuomonę, jei jie mano, kad klausimą būtų geriau spręsti nacionaliniu, o ne ES lygmeniu.
Kaip Komisija planuoja naujas iniciatyvas ir priima dėl jų sprendimus
ES teisės aktų peržiūra ir priėmimas
Komisijos pateiktą pasiūlymą Parlamentas ir Taryba peržiūri ir gali pasiūlyti pakeitimų. Tada Parlamentas, Taryba ir Komisija paprastai susitinka, kad nuspręstų, ar jie gali susitarti dėl visų pakeitimų.
Taryba gali atmesti Komisijos prieštaravimus vieningu sprendimu. Komisija gali atsiimti pasiūlymą, jei mano, kad Parlamentas jį per daug pakeitė. Jei šioms trims institucijoms dėl bendro galutinio teksto susitarti nepavyksta, rengiamas antrasis svarstymas.
Per antrąjį svarstymą Parlamentas ir Taryba vėl gali siūlyti pakeitimus. Jeigu Parlamentas ir Taryba susitarti negali, pasiūlymą blokuoti gali ir Parlamentas.
Jeigu Parlamentas ir Taryba dėl pakeitimų susitaria, pasiūlymas gali būti priimtas. Jeigu jiems susitarti nepavyksta, įsteigiamas taikinimo komitetas, kad būtų galima bandyti rasti išeitį. Antrojo (paskutinio) svarstymo metu pasiūlymą blokuoti gali ir Taryba, ir Parlamentas.
Parlamentui ir Tarybai susitarus dėl bendro teksto, pasiūlymas priimamas kaip teisės aktas ir yra paskelbiamas ES oficialiajame leidinyje.
Specialios teisėkūros procedūros
Tam tikrais atvejais Taryba gali priimti ES teisės aktus be Parlamento. Tai gali būti daroma laikantis vienos iš dviejų specialių teisėkūros procedūrų:
- pritarimo procedūros, per kurią Taryba gali priimti teisės aktą gavusi Parlamento pritarimą (jis negali pasiūlymo iš dalies keisti – tik priimti tokį, koks jis yra, arba atmesti);
- konsultavimosi procedūros, per kurią Taryba gali priimti teisės aktą gavusi Parlamento nuomonę. Taryba neprivalo į tą nuomonę atsižvelgti, tačiau ji negali priimti teisės akto, kol ji nepateikta.
Žiūrėkite tiesioginę Europos Parlamento sesijų transliaciją
Žiūrėkite Europos Sąjungos Tarybos spaudos konferencijas
Vaizdinis paaiškinimas, kaip priimami sprendimai dėl ES teisės aktų
Stebėkite teisėkūros procesą
Kiekvienas gali stebėti siūlomų ES teisės aktų raidą vykstant teisėkūros procesui, pradedant planavimu ir priėmimu ir baigiant įgyvendinimu ir peržiūra.
Dalyvaukite teisėkūros procese
Komisijos geresnio reglamentavimo darbotvarke asmenims, įmonėms, suinteresuotosioms šalims, nacionalinėms valdžios institucijoms ir kitoms organizacijoms suteikiama galimybė prisidėti formuojant ES politiką. Tai daryti galima įvairiais būdais.
- Dalyvaukite viešose konsultacijose (pildykite klausimynus), kurios skelbiamos viešų konsultacijų ir atsiliepimų portale „Išsakykite savo nuomonę“, arba atsiliepkite į portale skelbiamus kvietimus teikti informaciją.
- Inicijuokite Europos piliečių iniciatyvas, kuriomis Komisija raginama siūlyti teisės aktus, arba jose dalyvaukite.
- Dalykitės žiniomis su kitais ES politikos formavimo ir valdymo ekspertais per SINAPSE e. bendruomenes, kurių yra visoje ES.
- Įsitraukite ir diskutuokite apie ES politiką Piliečių dalyvavimo platformoje.
- Prisidėkite prie ES politikos formavimo dalyvaudami Europos piliečių forumuose, kuriuose piliečiai iš visos ES apsvarsto svarbiausius būsimus pasiūlymus.
- Inicijuokite, pateikite ir paremkite peticiją Europos Parlamentui dėl jums aktualios ES politikos.
- Užsiregistruokite balsuoti arba kandidatuokite vietos savivaldos, nacionaliniuose ir Europos Parlamento rinkimuose.