Процес на вземане на решения в ЕС
Трите основни институции, участващи в процеса на вземане на решения в ЕС, са:
- Европейският парламент, представляващ гражданите на ЕС
- Съветът на Европейския съюз представляващ правителствата на държавите от ЕС
- Европейската комисия, представляваща общите интереси на ЕС
Решенията за политиките на ЕС обикновено се вземат чрез обикновената законодателна процедура — процес, при който трите основни институции постигат съгласие по законодателството.
Изготвяне на законодателството на ЕС
Преди да предложи нови инициативи, Комисията оценява евентуалните икономически, социални и екологични последици от тях.
За целта тя изготвя доклад, наречен „оценка на въздействието“, в който се посочват предимствата и недостатъците на вариантите на политиката. Оценката на въздействието включва информация от неправителствени организации, национални органи и промишлеността, както и от експертни групи, които предоставят съвети по технически въпроси.
Физическите лица, предприятията и организациите могат да предоставят обратна информация относно планираните инициативи чрез обществени консултации (въпросници) и да отговорят на покани за представяне на мнения на портала на Комисията „Споделете мнението си — обществени консултации и обратна връзка“.
Когато изготвя нови инициативи или преразглежда съществуващи политики и закони, Комисията взема предвид оценките на съществуващите политики и закони в тази област. Тя също така събира информация чрез диалози относно изпълнението с промишлеността, МСП, социалните партньори, регионалните и местните органи и чрез проверки за пригодност на законодателството на ЕС.
Националните парламенти могат официално да изразят резерви или да приемат становище, ако смятат, че е по-добре даден въпрос да бъде разгледан на национално равнище, отколкото на равнище ЕС.
Как Комисията планира и взема решения относно нови инициативи
Преразглеждане и адаптиране на законите на ЕС
След като Комисията представи предложението си, Парламентът и Съветът го разглеждат и могат да предложат изменения. Обикновено след това представители на Парламента, Съвета и Комисията се срещат, за да преценят дали могат да постигнат съгласие по пълен набор от изменения.
Съветът може да отхвърли възраженията на Комисията с единодушно решение. Комисията може също така да оттегли дадено предложение, ако счита, че Парламентът го е променил прекомерно. Ако трите институции не постигнат съгласие по общ окончателен текст, се пристъпва към второ четене.
По време на второто четене Парламентът и Съветът могат да предложат допълнителни изменения. Парламентът може също така да блокира предложението, ако не може да постигне съгласие със Съвета.
Ако Парламентът и Съветът постигнат съгласие по измененията, предложението може да бъде прието. Ако те не могат да постигнат съгласие, се създава помирителен комитет, който се опитва да намери решение. Както Парламентът, така и Съветът могат да блокират предложението по време на този последен етап на второ четене.
Предложението става закон, когато Парламентът и Съветът постигнат съгласие по съвместен текст и той бъде публикуван в Официален вестник на Европейския съюз.
Специални законодателни процедури
В някои случаи Съветът може да приема законодателни актове на ЕС самостоятелно, без Парламента. Това изисква да се следва един от двата вида специална законодателна процедура:
- Съгласие: Съветът може да приеме закон, след като получи одобрението на Парламента, който не може да измени предложението — просто го приеме или го отхвърли в сегашния му вид.
- Консултиране: Съветът може да приеме закон след получаване на становището на Парламента. Не е необходимо Съветът да взема предвид такова становище, но трябва да го изчака, преди да приеме даден закон.
Гледайте на живо сесиите на Европейския парламент
Гледайте изявленията за медиите на Съвета на Европейския съюз
Визуално ръководство за това как се решава законодателството на ЕС
Проследяване на законодателния процес
Всеки може да следи развитието на предложените закони на ЕС през целия законодателен процес — от планирането и приемането до прилагането и преразглеждането.
Инструмент за проследяване на законодателния процес в ЕС (EU Law Tracker)
Участвайте в законотворчеството
Програмата на Комисията за по-добро регулиране дава възможност на гражданите, предприятията, заинтересованите страни, националните органи и други организации да допринасят за изготвянето на политиките на ЕС. Ето как можете да изразите мнението си
- участвайте в обществени консултации (въпросници), публикувани на портала „Споделете мнението си — Обществени консултации и мнения“, или отговаряйте на покани за представяне на мнения на портала
- инициирайте или участвайте в европейски граждански инициативи, които приканват Комисията да предложи законодателство
- обменяйте знания с други експерти в областта на изготвянето на политики и управлението на ЕС чрез електронните общности SINAPSE в целия ЕС
- Проявете ангажираност и обсъждайте политиките на ЕС на Платформата за гражданска ангажираност.
- допринасяйте за политиките на ЕС чрез граждански панели, които обединяват граждани от целия ЕС, за да обсъдят ключови предстоящи предложения
- започнете, внесете или подкрепете петиция до Европейския парламент относно свързана с ЕС политика, която ви засяга
- регистрирайте се, за да гласувате или да се кандидатирате на местни, национални и европейски избори.