ES lēmumu pieņemšanas process
ES lēmumu pieņemšanā ir iesaistītas trīs galvenās iestādes:
- Eiropas Parlaments, kas pārstāv ES pilsoņus,
- Eiropas Savienības Padome, kurā ir pārstāvētas ES valstu valdības,
- Eiropas Komisija, kas pārstāv ES vispārējās intereses
Par ES politiku parasti lemj, izmantojot parasto likumdošanas procedūru — procesu, kurā trīs galvenās iestādes vienojas par tiesību aktiem.
ES tiesību aktu izstrāde
Pirms jaunu iniciatīvu ierosināšanas Komisija izvērtē to iespējamo ietekmi uz ekonomiku, sociālo jomu un vidi.
Šim nolūkam Komisija sagatavo ietekmes novērtējumu – ziņojumu, kurā izklāstītas politikas risinājumu priekšrocības un trūkumi. Ietekmes novērtējuma izstrāde notiek sadarbībā ar nevalstiskajām organizācijām, valsts iestādēm un nozares pārstāvjiem. Tehniskos jautājumos padomus dod ekspertu grupas.
Privātpersonas, uzņēmumi un organizācijas var sniegt atsauksmes par plānotajām iniciatīvām, izmantojot sabiedriskās apspriešanas (aizpildot aptaujas anketas), un atbildēt uz uzaicinājumiem iesniegt atsauksmes Komisijas portālā “Izsakiet viedokli! — sabiedriskās apspriešanas un atsauksmes”.
Izstrādājot jaunas iniciatīvas vai pārskatot spēkā esošo politiku un tiesību aktus, Komisija ņem vērā šajā jomā spēkā esošo rīcībpolitiku un tiesību aktu novērtējumus. Tā arī apkopo arī tā sauktos ieguldījumu, kas saņemts īstenošanas dialogos ar nozari, MVU, sociālajiem partneriem, reģionālajām un vietējām pašvaldībām un ES tiesību aktu atbilstības pārbaudēs.
Ja dalībvalstu parlamenti uzskata, ka problēmu iespējams veiksmīgāk risināt valsts, nevis ES līmenī, tie var oficiāli izteikt iebildumus vai sniegt atzinumu.
ES tiesību aktu pārskatīšana un pieņemšana
Parlaments un Padome izskata Komisijas iesniegto priekšlikumu un vajadzības gadījumā ierosina grozījumus. Parasti Parlaments, Padome un Komisija rīko tikšanos, lai vienotos par grozījumu kopumu.
Padome ar vienprātīgu lēmumu var noraidīt Komisijas iebildumus. Komisija var arī atsaukt priekšlikumu, ja tā uzskata, ka Parlaments to ir pārmērīgi grozījis. Ja visām trim iestādēm neizdodas vienoties par teksta galīgo redakciju, notiek otrais lasījums.
Tā gaitā Parlaments un Padome atkal var ierosināt grozījumus. Parlamentam ir tiesības bloķēt priekšlikuma pieņemšanu, ja tas nespēj panākt vienošanos ar Padomi.
Ja Parlaments un Padome vienojas par grozījumiem, priekšlikumu var pieņemt. Ja vienoties neizdodas, risinājumu mēģina rast samierināšanas komiteja. Šajā otrā lasījumā pēdējā posmā priekšlikumu var bloķēt gan Parlaments, gan Padome.
Priekšlikums uzskatāms par pieņemtu, kad Parlaments un Padome vienojas par kopīgu tekstu, un tas ir publicēts ES Oficiālajā Vēstnesī.
Īpašas likumdošanas procedūras
Dažos gadījumos Padome var pati pieņemt ES tiesību aktus bez Parlamenta iesaistīšanās. Lai to izdarītu, ir jāievēro viena no divām īpašām likumdošanas procedūrām:
- piekrišana: Padome var pieņemt tiesību aktu pēc tam, kad ir saņemta piekrišana no Parlamenta, kurš nevar grozīt šo priekšlikumu, bet gan vienkārši to pieņemt vai noraidīt tādu, kāds tas ir;
- konsultācijas: Padome var pieņemt tiesību aktu pēc Parlamenta atzinuma saņemšanas. Padomei šāds atzinums nav obligāti jāņem vērā, bet pirms tiesību akta pieņemšanas šāds atzinums ir jāsagaida.
Skatieties Eiropas Parlamenta sēžu tiešraidi
Skatieties Eiropas Savienības Padomes paziņojumus presei
Vizuāls piemērs, kā tiek pieņemti lēmumi par ES tiesību aktiem
Sekošana likumdošanas procesam
Ikviens var sekot līdzi ierosināto ES tiesību aktu virzībai likumdošanas procesā, sākot no plānošanas un pieņemšanas un beidzot ar piemērošanu un pārskatīšanu.
Iesaistieties likumdošanas procesā!
Komisijas labāka regulējuma programma sniedz iespēju ES politikas veidošanā piedalīties arī privātpersonām, uzņēmumiem, ieinteresētajām personām, valsts iestādēm un citām organizācijām. Savu viedokli jums ir iespēja paust šādi.
- Piedalieties sabiedriskajās apspriešanās (aizpildot aptaujas anketas), kas publicētas portālā “Izsakiet viedokli! — sabiedriskās apspriešanas un atsauksmes” vai atsaucieties uz šajā portālā izsludinātiem uzaicinājumiem iesniegt atsauksmes.
- Ierosiniet Eiropas pilsoņu iniciatīvas vai paudiet tām atbalstu. Ar šī iniciatīvām Komisija tiek aicināta ierosināt kādu konkrētu tiesību aktu.
- Dalieties zināšanās ar citiem ekspertiem ES politikas veidošanas un pārvaldības jomā, izmantojot SINAPSE e-kopienas visā ES.
- Pilsoņu iesaistes platformā varat iesaistīties diskusijās par ES politiku.
- Sniedziet ieguldījumu ES politikā, izmantojot pilsoņu paneļdiskusijas, kas pulcē iedzīvotājus no visas ES, lai apspriestu galvenos gaidāmos priekšlikumus.
- Jūs varat sagatavot, iesniegt un atbalstīt Eiropas Parlamentam adresētu lūgumrakstu par kādu ar ES saistītu politikas jomu, kas ietekmē personīgi jūs.
- Balsojiet vai kandidējiet pašvaldību, valsts parlamenta un Eiropas Parlamenta vēlēšanās.