Postopek odločanja v EU
Pri odločanju EU sodelujejo tri glavne institucije:
- Evropski parlament, ki zastopa državljane EU;
- Svet Evropske unije, ki zastopa vlade držav članic EU;
- Evropska komisija, ki zastopa splošne interese EU.
Odločanje o politikah EU običajno poteka po rednem zakonodajnem postopku (prej znan kot postopek soodločanja). To je proces, v katerem se tri glavne institucije dogovorijo o zakonodaji.
Priprava zakonodaje EU
Preden Komisija predlaga nove pobude, oceni morebitne gospodarske, socialne in okoljske učinke.
Komisija v ta namen pripravi poročilo, imenovano „ocena učinka“, v katerem so opisane prednosti in slabosti možnosti politike. Ocena učinka vključuje prispevke nevladnih organizacij, nacionalnih organov in gospodarstva ter strokovnih skupin, ki svetujejo o tehničnih vprašanjih.
Posamezniki, podjetja in organizacije lahko prek javnih posvetovanj (vprašalnikov) sporočijo svoje mnenje na portalu Komisije „Povejte svoje mnenje“.
Nacionalni parlamenti lahko uradno izrazijo svoje zadržke, če menijo, da bi bilo vprašanje bolje obravnavati na nacionalni ravni kot na ravni EU.
Obravnava in sprejetje
Ko Komisija predstavi svoj predlog, ga Parlament in Svet pregledata in lahko predlagata spremembe. Običajno se Parlament, Svet in Komisija sestanejo, da bi ugotovili, ali lahko dosežejo soglasje o celotnem sklopu predlaganih sprememb.
Če se Komisija s spremembami ne strinja, lahko Svet ugovor ovrže le s soglasno odločitvijo. Če Komisija meni, da spremembe v preveliki meri spreminjajo njen predlog, ga ima pravico umakniti.
Če se tri institucije ne strinjajo o skupnem končnem besedilu, se opravi druga obravnava.
V drugi obravnavi lahko Parlament in Svet predlagata nadaljnje spremembe. Parlament lahko predlog, o katerem se s Svetom ne more dogovoriti, tudi blokira.
Če se Parlament in Svet strinjata s spremembami, se predlog lahko sprejme. Če se z njimi ne strinjata, se ustanovi spravni odbor, ki poskuša najti rešitev. V tej zadnji fazi druge obravnave lahko Parlament in Svet predlog blokirata.
Predlog je sprejet, ko se Parlament in Svet dogovorita o skupnem besedilu, in je objavljen v Uradnem listu EU.
Redni zakonodajni postopek
Podrobna obrazložitev rednega zakonodajnega postopka – ko Parlament sprejema zakone skupaj s Svetom – in seznam zakonov, sprejetih po tem postopku.
Posebna zakonodajna postopka
Obrazložitev sodelovanja Parlamenta in Sveta v postopkih odobritve in posvetovanja.
Spremljanje postopkov pravnega urejanja
Vsakdo lahko spremlja razvoj predlagane zakonodaje EU v celotnem zakonodajnem postopku, od načrtovanja in sprejetja do izvajanja in revizije.
Sodelovanje pri postopkih pravnega urejanja
Agenda Komisije za boljše pravno urejanje posameznikom, podjetjem, deležnikom, nacionalnim organom in drugim organizacijam omogoča, da prispevajo k oblikovanju politik EU. Če želite povedati svoje mnenje, so vam na voljo naslednje možnosti:
- javna posvetovanja (vprašalniki), objavljena na portalu Povejte svoje mnenje;
- evropska državljanska pobuda, ki omogoča, da milijon posameznikov iz vsaj četrtine držav članic Komisijo pozove, naj predlaga zakonodajo;
- e-skupnosti SINAPSE, ki strokovnjakom omogočajo izmenjavo znanja po vsej EU;
- konferenca o prihodnosti Evrope.