Az uniós szerződésekben meghatározott célkitűzések különféle típusú jogi aktusok útján teljesülhetnek. Bizonyos dokumentumok kötelezőek, mások nem. Egyes jogi aktusok az összes uniós országra, míg mások csak közülük néhányra vonatkoznak.
Rendeletek
A rendelet kötelező jogalkotási aktus, amely az EU egész területén teljes egészében alkalmazandó. Például az Unión kívülről importált termékekre vonatkozó egységes szabályokat a Tanács rendeletben rögzítette.
Irányelvek
Az irányelv olyan jogalkotási aktus, amely valamennyi uniós ország számára kötelezően elérendő célkitűzést állapít meg. A döntéshozatal módja azonban az egyes országokra van bízva. Példaképp említhető a fogyasztók jogairól szóló irányelv, amely nagyobb érvényt hivatott szerezni a fogyasztók jogainak EU-szerte. Megszünteti például az internetes kereskedői oldalakon időnként alkalmazott rejtett költségeket és meghosszabbítja azt az időtartamot, amelyen belül a fogyasztóknak joguk van elállni az adásvételi szerződéstől.
Határozatok
A határozat csak a címzettjeit kötelezi (pl. egy uniós tagállamot vagy egy adott vállalatot), és közvetlenül alkalmazandó. A Bizottság pl. határozatot hozott arról, hogy az Unió részt vesz egyes terrorizmusellenes szervezetek munkájában. Ez a határozat csak az abban említett szervezeteket kötelezi.
Ajánlások
Az ajánlás nem kötelező. Semmilyen jogi következménye nem volt például a Tanács azon ajánlásának, amely szerint az uniós tagállamok igazságügyi hatóságainak az igazságügyi szolgáltatások határon átívelő munkájának megkönnyítése érdekében tökéletesíteniük kell a videokonferenciák használatát. Az ajánlás lehetővé teszi az intézmények számára álláspontjuk közlését, és azt, hogy intézkedési stratégiára tegyenek javaslatot, anélkül, hogy az ajánlás címzettjeire bármilyen jogi kötelezettséget rónának.
Vélemények
A vélemény lehetővé teszi az intézmények számára, hogy nézőpontjukat kötelező erő nélkül tegyék közzé, vagyis anélkül, hogy a címzettekre bármilyen jogi kötelezettséget rónának. Véleményt a főbb uniós intézmények (Bizottság, Tanács, Parlament), valamint a Régiók Európai Bizottsága és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság adhat ki. E bizottságok a jogalkotási folyamat során sajátos regionális vagy gazdasági és szociális szempontokat vizsgálnak meg. A Régiók Európai Bizottsága például véleményt adott ki a „Tisztább levegőt" szakpolitikai csomagról.