Pāriet uz galveno saturu

Pārskats

Galvaspilsēta: Vīne

ES oficiālā valoda: vācu

ES dalībvalsts: kopš 1995. gada 1. janvāra

Valūta: eiro. Eirozonā kopš 1999. gada 1. janvāra

Šengenas zonaŠengenas zonā kopš 1997. gada 1. decembra.

Skaitļiģeogrāfiskā platībaiedzīvotāju skaitsiekšzemes kopprodukts (IKP) uz vienu iedzīvotāju, izteikts kā pirktspējas līmenis (PSL)

Valsts iekārta

Austrija ir federatīva parlamentāra republika ar valdības vadītāju kancleru un valsts galvu prezidentu. Valstī ir 9 federālas zemes (Bundesländer). Izpildvaru īsteno gan reģionālā, gan federālā valdība. Federālajam parlamentam ir 2 palātas: tiešās vēlēšanās ievēlētā apakšpalāta (Nationalrat) un reģionālo parlamentu ievēlētā augšpalāta (Bundesrat).

Atrašanās vieta ES kartē

Tirdzniecība un ekonomika

Austrijas ekonomikas svarīgākās nozares 2020. gadā bija rūpniecība (21,4 %), vairumtirdzniecība un mazumtirdzniecība, transports, viesnīcu un ēdināšanas pakalpojumi (20,4 %), valsts pārvalde, aizsardzība, izglītība, veselība un sociālie pakalpojumi (18,6 %).

69 % no Austrijas eksporta nokļūst ES iekšējā tirdzniecībā (30 % Vācijā, 6 % Itālijā un 4 % Francijā), bet ārpus ES galvenie tirdzniecības partneri ir ASV (6 %) un Šveice (5 %).

77 % importa ir no ES dalībvalstīm (41 % no Vācijas, 6 % no Itālijas un 4 % no Čehijas un Nīderlandes), bet ārpus ES galvenie importa partneri ir Šveice (5 %) un Ķīna (4 %).

Austrija Eiropas Savienībā

Eiropas Parlaments

Eiropas Parlamentā ir 18 deputāti no Austrijas. Uzziniet, kas ir šie deputāti!

Eiropas Parlamenta birojs Austrijā

ES Padome

ES Padomē regulāri tiekas valstu ministri, lai pieņemtu ES tiesību aktus un saskaņotu politikas pasākumus. Austrijas valdības pārstāvji regulāri piedalās Padomes sanāksmēs, atkarībā no aplūkojamās politikas jomas.

ES Padomes prezidentūra

ES Padomei nav pastāvīga priekšsēdētāja (kāds ir, piemēram, Komisijai vai Parlamentam). Padomes prezidentūru, kas ilgst 6 mēnešus, secīgi uzņemas katra dalībvalsts.

Šo 6 mēnešu laikā attiecīgās valsts valdības ministri vada dažādiem jautājumiem veltītās Padomes sanāksmes, palīdz noteikt šo sanāksmju darba kārtību un veicina dialogu ar citām ES iestādēm.

Austrijas prezidentūras termiņi:

1998. gada jūlijs–decembris | 2006. gada janvāris–jūnijs | 2018. gada jūlijs–decembris.

ES Padomes prezidentūra

Pašreizējā prezidentūra ES Padomē

Eiropas Komisija

Austrijā Eiropas Komisijas komisāra amatam tika izraudzīts Johanness Hāns. Viņa pārziņā ir budžets un administrācija.

Komisijai katrā ES valstī ir savs vietējais birojs, tā sauktā pārstāvniecība.

Komisijas pārstāvniecība Austrijā

Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja

Austrijai ir 12 pārstāvjiEiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā. Ar šo padomdevēju iestādi, kas pārstāv darba devējus, darba ņēmējus un citas interešu grupas, konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, un tā sniedz informāciju par iespējamām izmaiņām dalībvalstu darba tirgū un sociālajā situācijā.

Eiropas Reģionu komiteja

Austrijai ir 12 pārstāvjiEiropas Reģionu komitejā — ES organizācijā, kas pārstāv reģionu un pašvaldību intereses. Ar šo padomdevēju iestādi konsultējas par ierosinātajiem tiesību aktiem, lai nodrošinātu, ka tajos ir ņemta vērā pašvaldību un reģionu nostāja.

Pastāvīgā pārstāvniecība Eiropas Savienībā

Austrijas pastāvīgā pārstāvniecība, kas atrodas Briselē, nodrošina saikni starp Austriju un ES iestādēm. Tā savā ziņā ir kā Austrijas “vēstniecība” ES, kuras galvenais uzdevums ir pēc iespējas efektīvāk pārstāvēt Austrijas intereses un politiku ES.

Budžets un finansējums

Cik naudas Austrija iemaksā, un cik tā saņem?

Katras ES valsts iemaksa ES budžetā tiek aprēķināta taisnīgi un atkarībā no tās rocības. Jo lielāka valsts ekonomika, jo apjomīgākas iemaksas — un otrādi.
ES budžeta mērķis nav līdzekļu pārdale; tas drīzāk atspoguļo visu Eiropas iedzīvotāju kā vienota kopuma vajadzības. 

Dati par ES budžeta ieņēmumiem un izdevumiem:

ES finansēti projekti Austrijā

Nauda, ko Austrija iemaksā ES budžetā, palīdz ES valstīs finansēt programmas un projektus, piemēram, ceļu būvi, atbalstu pētniecībai un vides aizsardzību.

Uzziniet, kā Austrija izmanto ES finansējumu.