Najważniejsze informacje
Stolica: Wiedeń
Język urzędowy: niemiecki
Państwo członkowskie UE: od 1 stycznia 1995 r.
Waluta: euro. W strefie euro od 1 stycznia 1999 r.
Strefa Schengen: w strefie Schengen od 1 grudnia 1997 r.
Dane liczbowe:
- Powierzchnia: 83 882 km2
- Liczba ludności: 9 158 750 (2024 r.)
(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące powierzchni i liczby ludności)
Ustrój polityczny
Austria są jest federalną republiką parlamentarną. Na czele rządu stoi kanclerz, a na czele państwa – prezydent. Austria składa się z dziewięciu krajów związkowych (Bundesländer). Zarówno rząd federalny, jak i rządy regionalne sprawują władzę wykonawczą. Federalny parlament składa się z dwóch izb: izby niższej – Rady Narodowej (Nationalrat) wybieranej w wyborach bezpośrednich – i izby wyższej – Rady Federalnej (Bundesrat) – wybieranej przez parlamenty krajów związkowych.
Handel i gospodarka
Austria zajmuje piąte miejsce w Unii Europejskiej pod względem wielkości PKB na mieszkańca. Wskaźnik ten wynosi 46 200 euro i jest znacznie wyższy od średniej unijnej (37 600 euro). Udział Austrii w całkowitym PKB UE wynosi 2,8 proc.
(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące PKB na mieszkańca i PKB)
(Źródło: Eurostat – dane liczbowe dotyczące eksportu i importu)
W Parlamencie Europejskim zasiada 20 posłów z Austrii. Więcej informacji o austriackich eurodeputowanych i działalności biura Parlamentu Europejskiego w Austrii
Ministrowie rządów państw UE, zgromadzeni w Radzie UE, na regularnych spotkaniach przyjmują nowe przepisy i koordynują działania polityczne. Przedstawiciele austriackiego rządu uczestniczą kilka razy w roku w posiedzeniach Rady poświęconych kwestiom wchodzącym w zakres ich kompetencji.
Rada UE nie ma stałego przewodniczącego (w przeciwieństwie do Komisji lub Parlamentu Europejskiego). Jej pracami kieruje kraj sprawujący prezydencję w Radzie, który zmienia się na zasadzie rotacji co sześć miesięcy.
W trakcie tych sześciu miesięcy ministrowie z tego kraju przewodniczą obradom dotyczącym poszczególnych obszarów polityki oraz pomagają w ustalaniu ich porządku, a także dbają o to, aby dialog z innymi instytucjami UE przebiegał sprawnie.
Daty austriackiej prezydencji:
lipiec–grudzień 1998 r., styczeń–czerwiec 2006 r., lipiec–grudzień 2018 r.
Austriackim komisarzem w Komisji Europejskiej jest Johannes Hahn, który odpowiada za budżet i administrację.
We wszystkich krajach UE Komisję reprezentują jej lokalne biura nazywane przedstawicielstwami. Dowiedz się więcej o przedstawicielstwie Komisji w Austrii.
Austria ma 12 przedstawicieli w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. Ten organ doradczy – reprezentujący pracodawców, pracowników i inne grupy interesu – przedstawia opinie na temat proponowanych przepisów. Dzięki temu wszystkie zainteresowane strony mogą zyskać lepsze wyobrażenie co do ewentualnych skutków tych przepisów dla rynku pracy i sytuacji społecznej w różnych państwach.
Austria ma 12 przedstawicieli w Europejskim Komitecie Regionów, który jest zgromadzeniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych w UE. Ten organ opiniodawczy doradza w sprawie proponowanych przepisów, aby zagwarantować, że będą one uwzględniały punkt widzenia wszystkich regionów UE.
Austria utrzymuje stały kontakt z instytucjami UE również za pośrednictwem swojego stałego przedstawicielstwa w Brukseli. Jest to swego rodzaju ambasada Austrii przy UE, której głównym zadaniem jest dbanie o to, by interesy kraju i jego polityka liczyły się w UE i były w jak największym stopniu realizowane.
Budżet i wsparcie finansowe
Ile Austria wpłaca do budżetu UE, a ile z niego otrzymuje?
Budżet UE pomaga zapewnić, by Europa pozostała demokratyczna i konkurencyjna oraz nadal cieszyła się pokojem i dobrobytem. UE wykorzystuje budżet, by finansować swoje priorytety i duże projekty, których większość państw UE nie mogłaby sfinansować samodzielnie.
Członkostwo w UE przynosi krajom korzyści, których wartość jest dużo wyższa od składki, którą wpłacają do unijnego budżetu, i jest na to wiele przykładów. Wszystkie państwa członkowskie zyskują również na tym, że są częścią jednolitego rynku oraz że razem stawiają czoło wyzwaniom związanym z migracją, terroryzmem i zmianą klimatu. Członkostwo w UE to także konkretne efekty, takie jak lepsza infrastruktura transportowa, zmodernizowane i cyfrowe usługi publiczne oraz najnowocześniejsze metody leczenia.
Wysokość wpłaty do budżetu UE dla każdego kraju UE jest obliczana sprawiedliwie. Im większa gospodarka, tym większy wkład do budżetu – i na odwrót.
Budżet UE to coś więcej niż dochody i wydatki. To nasze wspólne pieniądze, które inwestujemy, aby w Europie i na świecie wszystkim żyło się lepiej.
Wydatki z budżetu UE i jego dochody w podziale na kraje w ujęciu rocznym
Projekty finansowane przez UE w Austrii
Pieniądze z budżetu UE pomagają finansować programy i projekty – takie jak budowa dróg, stypendia dla naukowców i ochrona środowiska – we wszystkich krajach UE.
Dowiedz się więcej o tym, jak Austria się zmienia dzięki unijnym funduszom, oraz o funduszach odbudowy w Twoim kraju lub regionie.