Pereiti prie pagrindinio turinio

Kaip tvirtinamas ES biudžetas?

ES biudžetas

ES biudžetas sutelkia visos ES išteklius ir sudaro sąlygas ES šalims kartu pasiekti daugiau, nei jos galėtų veikdamos kiekviena atskirai, pavyzdžiui, finansuojant infrastruktūros arba mokslinių tyrimų projektus.  

ES biudžetas daugiausia naudojamas investicijoms ir papildo nacionalinius biudžetus. Pagrindinis tikslas – skatinti ekonomikos augimą ir konkurencingumą platesniu ES lygmeniu. Jis naudojamas tik tais atvejais, kai iniciatyvas veiksmingiau įgyvendinti ne vietos, regionų ar nacionaliniu, o ES lygmeniu.  

Iš biudžeto finansuojama tokia veikla kaip:

  • kaimo vietovių ir mažiau išsivysčiusių regionų plėtra; 
  • aplinkos apsauga; 
  • ES švietimo ir mokslinių tyrimų programos („Erasmus“ ir „Horizontas“); 
  • ES išorės sienų apsauga; 
  • tarptautinio vystymosi skatinimas;  
  • žmogaus teisių propagavimas. 

Kuo naudingas ES biudžetas. Keletas pavyzdžių 

Šiuo metu ES šalys susitaria dėl ilgalaikio kelerių metų biudžeto. Pagal šį principą kasmet sudaromas ir patvirtinamas metinis biudžetas, pagal kurį skiriamas finansavimas konkretiems projektams, programoms ir poreikiams, atsižvelgiant į ilgalaikį biudžetą. 

Ilgalaikis biudžetas

Ilgalaikis biudžetas, vadinamas daugiamete finansine programa (toliau – DFP), paprastai apibrėžia kelerių metų išlaidų prioritetus ir ribas. Jame nustatomos didžiausios metinės visų ES išlaidų sumos ir pagrindinės išlaidų kategorijos. Be to, juo sudaromos sąlygos ES keleriais metais anksčiau suplanuoti savo finansavimo programas.  

Dabartinis ilgalaikis biudžetas naudojamas nuo 2021 m. iki 2027 m. Tai Europos Parlamento ir Tarybos derybų, grindžiamų Komisijos pasiūlymu, rezultatas. 

Šis ilgalaikis biudžetas kartu su Ekonomikos gaivinimo po COVID-19 fondu „NextGenerationEU“ siekia apie 2 trln. EUR dabartinėmis kainomis. 

Kaip deramasi dėl ilgalaikio biudžeto ir kaip jis tvirtinamas

Prireikus ilgalaikis biudžetas gali būti persvarstytas jo galiojimo laikotarpiu, jei kiltų precedento neturinčių ir netikėtų naujų iššūkių.

Pavyzdžiui, 2021–2027 m. biudžetas persvarstytas dėl Rusijos invazijos į Ukrainą, didelės infliacijos ir palūkanų normų bei iššūkių, susijusių su migracija – 2023 m. Komisija pasiūlė peržiūrėti biudžetą, o Taryba jį patvirtino 2024 m. gavusi Parlamento pritarimą.

Derybų dėl 2021–2027 m. DFP tvarkaraštis

Metinis biudžetas

Kasmet deramasi dėl naujo metinio biudžeto ir jis tvirtinamas. Jame nustatomos finansinių metų išlaidos ir pajamos, neviršijant galiojančiame ilgalaikiame biudžete sutartų ribų. 

Komisija pateikia biudžeto projektą, dėl kurio vėliau derasi ir dėl kurio susitaria Europos Parlamentas ir Taryba. Komisija yra atsakinga už biudžeto vykdymą.

Priklausomai nuo atitinkamo finansavimo pobūdžio ES biudžetą gali valdyti:

  • bendrai Komisija ir nacionalinės valdžios institucijos; 
  • tiesiogiai – Komisija; 
  • netiesiogiai – kitos institucijos ES arba už jos ribų.  

ES šalys ir Komisija dalijasi atsakomybe už maždaug pusės biudžeto įgyvendinimą. 

Kaip deramasi dėl metinio biudžeto ir kaip jis tvirtinamas 

Dėl ES metinio biudžeto nusprendžiama bendru Parlamento ir Tarybos sprendimu. Jis parengiamas ir dėl jo deramasi metais, kurie eina prieš jo įgyvendinimo pradžios metus. 

Kaip ir ilgalaikis biudžetas, metinis biudžetas gali būti iš dalies keičiamas reaguojant į nenumatytas aplinkybes arba atsižvelgiant į naują informaciją, kurios neturėta Komisijai teikiant pasiūlymą.  

Tai gali būti daroma naudojant taisomąjį raštą (jei biudžetas nebuvo priimtas) arba taisomąjį biudžetą (įgyvendinimo metu). Jiems taikomos tos pačios taisyklės kaip ir ilgalaikiam biudžetui. 

Derybų dėl metinio biudžeto tvarkaraštis 

Daugiau informacijos apie tai, kaip rengiamas metinis biudžetas 

Daugiau apie ES metinį biudžetą