Prejsť na hlavný obsah

Ako sa prijíma rozpočet EÚ

Rozpočet EÚ

Rozpočet EÚ kombinuje zdroje na úrovni EÚ a umožňuje krajinám EÚ dosiahnuť spolu viac, než by dosiahli osamote, a to napríklad financovaním infraštruktúry alebo výskumných projektov.  

Rozpočet EÚ sa používa najmä na investície a dopĺňa vnútroštátne rozpočty. Jeho hlavným cieľom je podporovať rast a konkurencieschopnosť na širšej úrovni EÚ. Používa sa len vtedy, keď je efektívnejšie vynaložiť finančné prostriedky na úrovni EÚ než na miestnej, regionálnej alebo národnej úrovni.  

Z jeho prostriedkov sa financujú projekty a činnosti, ktoré sa zameriavajú na

  • rozvoj vidieckych oblastí a menej rozvinutých regiónov, 
  • ochranu životného prostredia, 
  • podporu vzdelávania a výskumných programov v EÚ (napr. Erasmus+ a Horizont Európa), 
  • ochranu vonkajších hraníc EÚ, 
  • podporu medzinárodného rozvoja,  
  • podporu ľudských práv. 

Príklady využitia rozpočtu EÚ 

V súčasnosti krajiny EÚ schvaľujú dlhodobý rozpočet, ktorý sa vzťahuje na niekoľko rokov. V rámci neho sa každý rok zostavuje a schvaľuje ročný rozpočet, v ktorom sa vyčleňujú finančné prostriedky na konkrétne projekty, programy a potreby, a to v súlade s platným dlhodobým rozpočtom. 

Dlhodobý rozpočet

V dlhodobom rozpočte – známom ako viacročný finančný rámec (VFR) – sa určujú výdavkové priority a obmedzenia na niekoľko rokov. Stanovujú sa v ňom maximálne ročné sumy výdavkov EÚ ako celku a hlavné kategórie výdavkov. Dlhodobý rozpočet zároveň pomáha EÚ plánovať jej programy financovania na niekoľko rokov vopred.  

Súčasný dlhodobý rozpočet trvá od roku 2021 do roku 2027. Je výsledkom rokovaní medzi Európskym parlamentom a Radou na základe návrhu Komisie. 

Tento dlhodobý rozpočet predstavuje spolu s nástrojom NextGenerationEU (fond obnovy po pandémii ochorenia COVID-19) približne dva bilióny eur v bežných cenách. 

Ako sa prerokúva a prijíma dlhodobý rozpočet

V prípade potreby sa dlhodobý rozpočet môže počas jeho trvania revidovať, ak sa objavia bezprecedentné a neočakávané nové výzvy.

Tak to bolo napríklad v rokoch 2021 – 2027 v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu, vysokú infláciu a úrokové sadzby a výzvy súvisiace s migráciou. Komisia v dôsledku toho navrhla v roku 2023 revíziu rozpočtu a Rada ju v roku 2024 po udelení súhlasu Parlamentu prijala.

Chronologický prehľad rokovaní o VFR na roky 2021 – 2027

Ročný rozpočet

Nový ročný rozpočet sa prerokúva a prijíma každý rok. Takto sa stanovujú výdavky a príjmy na príslušný finančný rok do výšky odsúhlasenej v dlhodobom rozpočte. 

Komisia predkladá návrh rozpočtu, ktorý následne prerokúvajú a schvaľujú Európsky parlament a Rada. Za plnenie rozpočtu EÚ zodpovedá Komisia.

V závislosti od typu príslušného financovania môže byť rozpočet EÚ spravovaný buď

  • spoločne Komisiou a vnútroštátnymi orgánmi, 
  • priamo Komisiou, 
  • nepriamo inými orgánmi v rámci EÚ alebo mimo nej.  

Krajiny EÚ a Komisia spoločne zodpovedajú za plnenie približne polovice rozpočtu. 

Ako sa rozpočet prerokúva a prijíma 

O ročnom rozpočte EÚ rozhodujú spoločne Parlament a Rada. Zostavuje a prerokúva sa v roku, ktorý predchádza jeho plneniu. 

Podobne ako dlhodobý rozpočet aj ročný rozpočet možno zmeniť v reakcii na neočakávané okolnosti alebo nové informácie, ktoré neboli k dispozícii v čase predloženia návrhu Komisie.  

Zmena môže mať formu „opravného listu“ (ak rozpočet nebol prijatý) alebo opravného rozpočtu (počas jeho plnenia). Uplatňujú sa rovnaké pravidlá ako v prípade dlhodobého rozpočtu. 

Časový plán rokovaní o ročnom rozpočte 

Podrobnejšie informácie o príprave ročného rozpočtu 

Viac o ročnom rozpočte EÚ