Glavni sadržaj

Kako se donosi proračun EU-a

Proračun EU-a

Proračun EU-a objedinjuje sredstva na razini EU-a te državama članicama omogućuje da zajedno učine više nego što bi mogle same, na primjer da financiraju infrastrukturne ili istraživačke projekte.  

Proračun EU-a prvenstveno se koristi za ulaganja i dopunjuje nacionalne proračune. Glavni mu je cilj poticati rast i konkurentnost na široj razini tj. razini EU-a. Koristi se samo kad je djelotvornije provoditi inicijative na razini EU-a nego na lokalnoj, regionalnoj ili nacionalnoj razini.  

Iz proračuna se financiraju projekti i aktivnosti čija je svrha:

  • razvoj ruralnih područja i slabije razvijenih regija 
  • zaštita okoliša 
  • podupiranje programa EU-a za obrazovanje i istraživanje (npr. Erasmus+ i Obzor Europa) 
  • zaštita vanjskih granica EU-a 
  • promicanje međunarodnog razvoja  
  • promicanje ljudskih prava. 

Primjeri utrošenog proračuna EU-a 

Trenutačno se države članice dogovaraju o dugoročnom proračunu za razdoblje od nekoliko godina. Unutar tog okvira svake se godine sastavlja i dogovara godišnji proračun, iz kojeg se dodjeljuju sredstva za određene projekte, programe i potrebe u skladu s dugoročnim proračunom. 

Dugoročni proračun

U dugoročnom proračunu, poznatom kao višegodišnji financijski okvir (VFO), definiraju se prioriteti i ograničenja potrošnje za nekoliko godina. Utvrđuju se maksimalni godišnji iznosi za rashode EU-a kao cjelinu i glavne kategorije rashoda. Tako EU može planirati programe financiranja nekoliko godina unaprijed.  

Aktualni dugoročni proračun obuhvaća razdoblje od 2021. do 2027. i rezultat je pregovora Europskog parlamenta i Vijeća na temelju prijedloga Komisije. 

Taj dugoročni proračun, zajedno s fondom za oporavak od pandemije bolesti COVID-19 NextGenerationEU, iznosi 2 bilijuna EUR u tekućim cijenama. 

Kako se pregovara o dugoročnom proračunu i kako se on donosi

Dugoročni proračun se prema potrebi može revidirati dok je na snazi ako nastupe ozbiljne i neočekivane okolnosti.

Na primjer, proračun za razdoblje 2021. – 2027. revidiran je uslijed ruske invazije na Ukrajinu, visoke inflacije i kamata i izazova povezanih s migracijama. Zbog tih je okolnosti Komisija 2023. predložila reviziju, koju je Vijeće uz suglasnost Parlamenta donijelo 2024.

Kronologija pregovora o VFO-u za razdoblje 2021. – 2027.

Godišnji proračun

Svake se godine pregovara i donosi novi godišnji proračun. U njemu se utvrđuju rashodi i prihodi za financijsku godinu u iznosima koji su određeni u dugoročnom proračunu. 

Komisija predlaže nacrt proračuna o kojem zatim pregovaraju Europski parlament i Vijeće dok ne postignu dogovor. Komisija je odgovorna za izvršenje proračuna.

Ovisno o vrsti predmetnih sredstava proračunom EU-a upravljaju

  • zajednički Komisija i nacionalna tijela 
  • izravno Komisija 
  • neizravno druga tijela unutar i izvan EU-a.  

Države članice i Komisija zajednički su nadležne za izvršavanje gotovo polovine proračuna. 

Kako se pregovara o godišnjem proračunu i kako se on donosi 

O godišnjem proračunu EU-a zajednički odlučuju Parlament i Vijeće. Sastavlja se i o njemu se pregovara u godini prije njegova izvršenja. 

Isto kao i dugoročni proračun, godišnji proračun može se izmijeniti u slučaju neočekivanih okolnosti ili informacija koje nisu bile dostupne u vrijeme izrade prijedloga Komisije.  

To se čini tzv. pismom izmjene (ako proračun nije donesen) ili izmjenom proračuna (tijekom izvršenja). Vrijede ista pravila kao i za dugoročni proračun. 

Kronologija pregovora o godišnjem proračunu 

Više informacija o pripremi godišnjeg proračuna 

Više informacija o godišnjem proračunu EU-a