Negocjacje budżetowe | Unia Europejska
Przejdź do treści głównej
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE

Jak przyjmowany jest budżet UE

Budżet UE

Budżet unijny umożliwia połączenie zasobów na poziomie UE. Dzięki temu kraje UE mogą razem osiągnąć więcej niż w pojedynkę. Przykładem może być finansowanie projektów infrastrukturalnych lub badawczych.  

Budżet UE jest przede wszystkim budżetem inwestycyjnym, który uzupełnia budżety krajowe. Jego głównym celem jest pobudzenie wzrostu gospodarczego i konkurencyjności na szerszym poziomie unijnym. Jest on wykorzystywany jedynie wtedy, gdy zarządzanie inicjatywami ma większy sens na szczeblu unijnym niż na poziomie lokalnym, regionalnym lub krajowym.  

Z budżetu UE finansowane są projekty i działania w obszarach takich jak:

  • rozwój obszarów wiejskich i regionów słabiej rozwiniętych 
  • ochrona środowiska 
  • wspieranie unijnych programów edukacyjnych i badawczych (np. Erasmus+ i „Horyzont Europa”) 
  • ochrona granic zewnętrznych UE 
  • promowanie międzynarodowego rozwoju  
  • promowanie poszanowania praw człowieka. 

Jakie korzyści przynosi budżet UE – przykłady 

Kraje UE uzgadniają budżet długoterminowy obejmujący kilka lat. Stanowi on ramy dla sporządzanego i uzgadnianego co roku budżetu rocznego, z którego środki są przeznaczane na konkretne projekty, programy i potrzeby zgodnie z założeniami budżetu długoterminowego. 

Budżet długoterminowy

Budżet długoterminowy, czyli „wieloletnie ramy finansowe” (WRF), wyznacza priorytety i pułapy wydatków na okres kilku lat. W WRF określone są maksymalne roczne kwoty dla całościowych wydatków UE oraz główne kategorie wydatków. Ramy te umożliwiają też Unii planowanie wykorzystania środków budżetowych z kilkuletnim wyprzedzeniem.  

Obecnie obowiązuje budżet długoterminowy na lata 2021–2027. Został on wynegocjowany w rozmowach między Parlamentem Europejskim i Radą, które odbyły się w oparciu o wniosek Komisji. 

Budżet długoterminowy wraz z funduszem odbudowy po pandemii COVID-19 NextGenerationEU wynosi około 2 bln euro w cenach bieżących. 

Jak budżet długoterminowy jest negocjowany i przyjmowany

W razie potrzeby budżet długoterminowy może zostać zmieniony w okresie jego obowiązywania, jeżeli pojawią się bezprecedensowe i nieoczekiwane nowe wyzwania.

Stało się tak na przykład w przypadku budżetu na lata 2021–2027. Rosja wkroczyła na terytorium Ukrainy, co doprowadziło do wysokiej inflacji, wzrostu stóp procentowych oraz pojawienia się wyzwań związanych z migracją. W obliczu tych wydarzeń Komisja zaproponowała zmianę budżetu w 2023 r., a Rada przyjęła go w 2024 r. po uzyskaniu zgody Parlamentu.

Harmonogram negocjacji w sprawie WRF na lata 2021–2027

Budżet roczny

Co roku negocjowany jest i przyjmowany nowy budżet roczny. Określa się w nim wydatki i dochody na dany rok budżetowy do wysokości ustalonej w budżecie długoterminowym. 

Komisja przedstawia projekt budżetu, który jest następnie negocjowany i zatwierdzany przez Parlament Europejski i Radę. Komisja jest odpowiedzialna za wykonanie budżetu.

W zależności od rodzaju finansowania budżet UE może być zarządzany:

  • wspólnie przez Komisję i organy krajowe 
  • bezpośrednio przez Komisję 
  • pośrednio przez inne organy w UE lub spoza niej.  

Kraje UE i Komisja odpowiadają wspólnie za wykonanie około połowy budżetu. 

Jak budżet roczny jest negocjowany i przyjmowany 

O rocznym budżecie UE decydują wspólnie Parlament i Rada. Jest on sporządzany i negocjowany w roku poprzedzającym jego wykonanie. 

Budżet roczny, podobnie jak budżet długoterminowy, może zostać zmieniony w reakcji na nieprzewidziane okoliczności lub w świetle nowych informacji niedostępnych w momencie przedstawienia projektu przez Komisję.  

Może to nastąpić poprzez „list w sprawie poprawek” (jeżeli nie doszło jeszcze do ostatecznego przyjęcia budżetu) lub poprzez budżet korygujący (jeżeli rozpoczęło się wykonanie budżetu). Stosuje się do nich te same przepisy co w przypadku budżetu długoterminowego. 

Harmonogram rocznych negocjacji budżetowych 

Jak przygotowuje się roczny budżet UE – więcej informacji 

Więcej informacji o rocznym budżecie UE