Přejít na hlavní obsah

Jak se schvaluje rozpočet EU

Rozpočet EU

Rozpočet Evropské unie kombinuje zdroje na úrovni Unie a umožňuje zemím EU dosáhnout společně více, než by dokázaly jednotlivě, například financováním významné infrastruktury nebo důležitých výzkumných projektů.  

Rozpočet EU doplňuje vnitrostátní rozpočty a používá se především na investice. Jeho hlavním úkolem je podporovat hospodářský růst a konkurenceschopnost na úrovni Unie. Využívá se především tam, kde je účinnější provádět iniciativy na unijní úrovni než na úrovni místní, regionální či celostátní.  

Financují se z něj projekty a činnosti, které se zaměřují na:

  • rozvoj venkovských oblastí a méně rozvinutých regionů 
  • ochranu životního prostředí 
  • podporu vzdělávacích a výzkumných programů EU (např. Erasmus+ či Horizont Evropa) 
  • ochranu vnějších hranic EU 
  • podporu mezinárodního rozvoje  
  • prosazování lidských práv 

Příklady toho, k čemu se rozpočet EU využívá 

V současné době se země EU dohodly, že budu používat dlouhodobý rozpočet, který pokrývá několik let. V jeho rámci se každoročně vypracovává a schvaluje roční rozpočet, z něhož se přidělují finanční prostředky na konkrétní projekty, programy a další potřeby, a to v souladu s dlouhodobým rozpočtem. 

Dlouhodobý rozpočet

Dlouhodobý rozpočet, kterému se říká víceletý finanční rámec (VFR), stanoví výdajové priority a limity na několik let dopředu. Jsou v něm stanoveny maximální roční částky pro výdaje Unie jako celku a hlavní kategorie výdajů. Pomáhá také EU naplánovat programy financování s několikaletým předstihem.  

Stávající dlouhodobý rozpočet byl sestaven na období 2021–2027. Jedná se o výsledek jednání mezi Evropským parlamentem a Radou EU na základě návrhu Evropské komise. 

Současný dlouhodobý rozpočet spolu s fondem na podporu oživení po skončení pandemie covidu-19 NextGenerationEU činí přibližně 2 biliony eur v běžných cenách. 

Jak se dlouhodobý rozpočet vyjednává a schvaluje

V případě potřeby může být dlouhodobý rozpočet během svého trvání revidován, pokud vyvstanou bezprecedentní a neočekávané nové výzvy.

Tak tomu bylo například v období 2021–2027 v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu, vysokou inflaci a úrokové sazby a na výzvy související s migrací. V důsledku toho Evropská komise v roce 2023 navrhla revizi rozpočtu a Rada ji v roce 2024 v návaznosti na souhlas Parlamentu přijala.

Harmonogram jednání o VFR na období 2021–2027

Roční rozpočet

Každý rok probíhají jednání o novém ročním rozpočtu, který je pak třeba schválit. V něm jsou stanoveny výdajepříjmy na daný rozpočtový rok, a to v rámci částek schválených v dlouhodobém rozpočtu. 

Evropská komise předloží návrh rozpočtu, který poté projednává a schvaluje Evropský parlament a Rada. Za plnění rozpočtu EU odpovídá Evropská komise.

V závislosti na typu financování může být rozpočet EU spravován:

  • společně Evropskou komisí a vnitrostátními orgány 
  • přímo Evropskou komisí 
  • nepřímo jinými orgány v rámci EU nebo mimo ni  

Země EU a Evropská komise sdílejí odpovědnost za plnění přibližně poloviny rozpočtu. 

Jak se roční rozpočet vyjednává a schvaluje 

O každoročním rozpočtu EU rozhodují společně Evropský parlament a Rada. Vypracovává se a projednává v roce, který předchází jeho provedení. 

Stejně jako dlouhodobý rozpočet může být roční rozpočet pozměněn v důsledku neočekávaných okolností, nebo jsou-li zjištěny informace, které nebyly při předkládání návrhu Evropskou komisí známy.  

Tato změna může mít podobu tzv. návrhu na změnu (pokud ještě rozpočet nebyl přijat) nebo opravného rozpočtu (během jeho plnění). Řídí se stejnými pravidly jako dlouhodobý rozpočet. 

Harmonogram jednání o ročním rozpočtu 

Podrobnosti o přípravě ročního rozpočtu 

Další informace o ročním rozpočtu EU