Rozpočet EU
Rozpočet Evropské unie kombinuje zdroje na úrovni Unie a umožňuje zemím EU dosáhnout společně více, než by dokázaly jednotlivě, například financováním významné infrastruktury nebo důležitých výzkumných projektů.
Rozpočet EU doplňuje vnitrostátní rozpočty a používá se především na investice. Jeho hlavním úkolem je podporovat hospodářský růst a konkurenceschopnost na úrovni Unie. Využívá se především tam, kde je účinnější provádět iniciativy na unijní úrovni než na úrovni místní, regionální či celostátní.
Financují se z něj projekty a činnosti, které se zaměřují na:
- rozvoj venkovských oblastí a méně rozvinutých regionů
- ochranu životního prostředí
- podporu vzdělávacích a výzkumných programů EU (např. Erasmus+ či Horizont Evropa)
- ochranu vnějších hranic EU
- podporu mezinárodního rozvoje
- prosazování lidských práv
Příklady toho, k čemu se rozpočet EU využívá
V současné době se země EU dohodly, že budu používat dlouhodobý rozpočet, který pokrývá několik let. V jeho rámci se každoročně vypracovává a schvaluje roční rozpočet, z něhož se přidělují finanční prostředky na konkrétní projekty, programy a další potřeby, a to v souladu s dlouhodobým rozpočtem.
Dlouhodobý rozpočet
Dlouhodobý rozpočet, kterému se říká víceletý finanční rámec (VFR), stanoví výdajové priority a limity na několik let dopředu. Jsou v něm stanoveny maximální roční částky pro výdaje Unie jako celku a hlavní kategorie výdajů. Pomáhá také EU naplánovat programy financování s několikaletým předstihem.
Stávající dlouhodobý rozpočet byl sestaven na období 2021–2027. Jedná se o výsledek jednání mezi Evropským parlamentem a Radou EU na základě návrhu Evropské komise.
Současný dlouhodobý rozpočet spolu s fondem na podporu oživení po skončení pandemie covidu-19 NextGenerationEU činí přibližně 2 biliony eur v běžných cenách.
Vyjednávání dlouhodobého rozpočtu začíná vždy několik let před jeho přijetím.
Formální proces zahajuje Evropská komise předložením balíčku návrhů pro příští dlouhodobý rozpočet. Balíček obsahuje návrhy týkající se:
- právního aktu (nařízení), který stanoví, kolik prostředků může EU vynaložit (tzv. nařízení o VFR)
- rozhodnutí, které stanoví zdroje příjmů EU (tzv. rozhodnutí o vlastních zdrojích)
- právních předpisů v konkrétních odvětvích, které upravují všechny programy financování EU
Rada EU připraví na základě návrhů Evropské komise svůj postoj. Ten určuje body, v nichž je zapotřebí nastavit politické směřování a stanovit priority ze strany vedoucích představitelů zemí Unie. Tyto informace pak v Evropské radě využijí lídři zemí EU k vypracování svých vlastních závěrů ohledně balíčku. Tyto závěry poskytnou politické pokyny u hlavních bodů dlouhodobého rozpočtu, na jejichž základě přijme Rada svůj postoj.
K návrhům Evropské komise přijímá postoj také Evropský parlament.
Jakmile všechny strany vyjádří svůj postoj, jsou zahájena jednání mezi Parlamentem a Radou s cílem dosáhnout společné dohody.
Jakmile je dohody dosaženo, dlouhodobý rozpočet se poté schvaluje tzv. zvláštním legislativním postupem. Pokud jde o dva hlavní právní akty:
Nařízení o VFR je přijato poté, co:
- v Radě bylo v rámci jednání dosaženo jednomyslné dohody
- Evropský parlament souhlasil s dokončením rozhodovacího procesu (postoj Rady může přijmout či zamítnout, ale nemůže ho měnit)
Aby mohlo rozhodnutí o vlastních zdrojích vstoupit v platnost, je třeba:
- dosáhnout jednomyslné dohody v Radě
- získat stanovisko Evropského parlamentu
- zajistit jeho schválení ve všech zemích EU, a to v souladu s jejich ústavními požadavky (např. národním parlamentem)
V případě potřeby může být dlouhodobý rozpočet během svého trvání revidován, pokud vyvstanou bezprecedentní a neočekávané nové výzvy.
Tak tomu bylo například v období 2021–2027 v návaznosti na ruskou invazi na Ukrajinu, vysokou inflaci a úrokové sazby a na výzvy související s migrací. V důsledku toho Evropská komise v roce 2023 navrhla revizi rozpočtu a Rada ji v roce 2024 v návaznosti na souhlas Parlamentu přijala.
Roční rozpočet
Každý rok probíhají jednání o novém ročním rozpočtu, který je pak třeba schválit. V něm jsou stanoveny výdaje a příjmy na daný rozpočtový rok, a to v rámci částek schválených v dlouhodobém rozpočtu.
Evropská komise předloží návrh rozpočtu, který poté projednává a schvaluje Evropský parlament a Rada. Za plnění rozpočtu EU odpovídá Evropská komise.
V závislosti na typu financování může být rozpočet EU spravován:
- společně Evropskou komisí a vnitrostátními orgány
- přímo Evropskou komisí
- nepřímo jinými orgány v rámci EU nebo mimo ni
Země EU a Evropská komise sdílejí odpovědnost za plnění přibližně poloviny rozpočtu.
Jak se roční rozpočet vyjednává a schvaluje
O každoročním rozpočtu EU rozhodují společně Evropský parlament a Rada. Vypracovává se a projednává v roce, který předchází jeho provedení.
- Do 1. července zašlou všechny orgány EU Evropské komisi svůj odhad příjmů a výdajů.
- Do 1. září Evropská komise předloží svůj návrh ročního rozpočtu Evropskému parlamentu a Radě, a to na základě stávajícího nařízení o VFR a rozpočtových směrů na nadcházející rok. Ve většině případů předkládá Komise návrh rozpočtu již v červnu.
- Do 1. října vydá Rada k návrhu rozpočtu svůj postoj (včetně případných změn).
- Do 42 dnů přijme svůj postoj také Evropský parlament (včetně případných pozměňovacích návrhů).
Po předložení návrhu a přijetí postojů závisí další kroky na tom, jak a kdy je dosaženo dohody.
Pokud se Evropský parlament a Rada neshodnou:
- Je svolán tzv. dohodovací výbor, které se skládá ze zástupců Parlamentu i Rady. Jeho úkolem je dosáhnout dohody o společném návrhu do 21 dnů od přijetí postoje Parlamentem.
- Evropský parlament a Rada mají poté 14 dní na to tento společný návrh schválit, či zamítnout.
Existují tři možné výsledky:
- Pokud společný návrh schválí Parlament i Rada – Evropský parlament roční rozpočet schválí.
- V případě odmítnutí společného návrhu Radou – Evropský parlament může rozpočet přijmout, ale pouze pokud pro návrh hlasuje většina poslanců EP, která představuje 60 % odevzdaných hlasů.
- Pokud společný návrh Evropský parlament i Rada zamítnou nebo pokud se nedohodnou – rozpočet je zamítnut a Evropská komise musí předložit nový rozpočtový návrh.
Stejně jako dlouhodobý rozpočet může být roční rozpočet pozměněn v důsledku neočekávaných okolností, nebo jsou-li zjištěny informace, které nebyly při předkládání návrhu Evropskou komisí známy.
Tato změna může mít podobu tzv. návrhu na změnu (pokud ještě rozpočet nebyl přijat) nebo opravného rozpočtu (během jeho plnění). Řídí se stejnými pravidly jako dlouhodobý rozpočet.
Harmonogram jednání o ročním rozpočtu