Rozpočet EU zásadní měrou přispívá k tomu, aby EU byla schopna reagovat na výzvy, kterým čelí. Pomáhá EU zachovávat demokratické principy, mír, prosperitu a konkurenceschopnost. EU rozpočet využívá k financování svých priorit a velkých projektů, které by většina zemí EU nemohla financovat sama – ať už kvůli velikosti projektu nebo jeho přeshraniční povaze. Rozpočet sdružuje zdroje, umocňuje jednotu a využívá se k pomoci všem členským zemím EU a jejich občanům, ale i za hranicemi EU. Posiluje evropské hospodářství a geopolitickou pozici Unie.
EU přijímá dlouhodobé výdajové plány, známé jako víceleté finanční rámce, které stanoví výdajové priority a limity EU na několik let dopředu. Stávající dlouhodobý rozpočet byl sestaven na období 2021–2027.
Kromě dlouhodobého rozpočtu se každoročně sjednává a přijímá roční rozpočet. V něm jsou stanoveny výdaje a příjmy na daný rozpočtový rok, a podle částek schválených v dlouhodobém rozpočtu.
Návrh rozpočtu předkládá Evropská komise a ten poté projednává a schvaluje Evropský parlament a Rada. Komise je pak odpovědná za správu finančních prostředků, ačkoli více než polovinu spravuje společně s vládami členských států.
Parlament každoročně posuzuje, jak byl rozpočet na předchozí rok plněn a na základě doporučení Rady schvaluje postup Komise. Tento krok se nazývá udělení absolutoria.
Na co se finanční prostředky využívají
Prostředky z rozpočtu EU se využívají na tvorbu pracovních míst, na projekty ke zkvalitnění naší zdravotní, vzdělávací, dopravní a energetické infrastruktury, posilování bezpečnosti našich hranic, pomáhají bojovat proti změně klimatu a podporují digitální transformaci. A to je jen pár příkladů.
V posledních letech rozpočet EU stále silněji odráží solidaritu EU, neboť též slouží jako hlavní nástroj EU pro reakci na krize. Pomáhá řešit největší výzvy, jak jsou pandemie COVID-19 a ruská invaze na Ukrajinu, zajistit naši energetickou nezávislost a budovat strategickou autonomii EU.
Spolu s fondem na podporu oživení NextGenerationEU činí rozpočet na období 2021–2027 přibližně 2 biliony EUR v běžných cenách. Tvoří jej zhruba 7 oblastí výdajů:
- Jednotný trh, inovace a digitální agenda
- Soudržnost, odolnost a hodnoty
- Přírodní zdroje a životní prostředí
- Migrace a správa hranic
- Bezpečnost a obrana
- Sousedství a svět
- Evropská veřejná správa
Přehled položek dlouhodobého rozpočtu v běžných cenách
Priority a výdaje stanovené v rozpočtu na rok 2024
Z rozpočtu na rok 2024 se financují nejdůležitější potřeby členských zemí a partnerů EU po celém světě týkající hospodářského oživení. Unie se prostředky z rozpočtu modernizuje a posiluje – podporují její ekologickou a digitální transformaci, vytvářejí pracovní místa a upevňují její postavení ve světě.
Zejména pak rozpočet přispívá k podpoře Ukrajiny a investic do kritických technologií a obrany, poskytuje zdroje na podporu partnerů na západním Balkáně a pomáhá zemím EU postiženým přírodními katastrofami a zemím, jež čelí humanitárním krizím.
Správa fondů EU
V období 2021–2027 je dlouhodobý rozpočet spravován takto:
- 56 % je řízeno společně vnitrostátními orgány a Komisí (sdílené řízení)
- 37 % spravuje Komise, její agentury a kanceláře mimo EU (přímé řízení).
- 7 % spravují jiné mezinárodní organizace, národní agentury a země mimo EU (nepřímé řízení).
- pokud jde o nástroj NextGenerationEU, 90 % finančních prostředků je poskytováno prostřednictvím Nástroje pro oživení a odolnost, a to formou přímého řízení, přičemž disponuje celkem 648 miliardami EUR.
Konečnou odpovědnost za plnění rozpočtu nese Komise, která musí zajistit, aby bylo každé vynaložené euro zaevidováno a zaúčtováno. Pokud dojde k neoprávněnému vyplacení plateb, Komise spolu se zeměmi, kterých se tato záležitost týká, vymáhá vrácení těchto prostředků.
Roční rozpočet EU podléhá vnitřním a vnějším kontrolám jak během plnění, tak i poté – provádí je Komise, Evropský účetní dvůr a Evropský parlament. Podvody při využívání rozpočtu EU vyšetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).