Prejsť na hlavný obsah

Ako sa používa rozpočet EÚ

Rozpočet EÚ je kľúčovým nástrojom na riešenie výziev, ktorým EÚ čelí. Je zárukou jej demokracie, mieru, prosperity a konkurencieschopnosti. Slúži na financovanie priorít EÚ a veľkých projektov, ktoré by väčšina krajín EÚ nemohla financovať samostatne, a to buď z dôvodu ich rozsahu, alebo z dôvodu ich cezhraničného charakteru. Rozpočet EÚ, ktorý združuje zdroje, umocňuje jednotu a poskytuje podporu všetkým krajinám EÚ, ich občanom a iným krajinám, posilňuje hospodárstvo a geopolitické postavenie Európy. 

EÚ prijíma dlhodobé plány výdavkov známe ako viacročné finančné rámce, v ktorých sa stanovujú priority a obmedzenia v oblasti výdavkov EÚ na niekoľko rokov. Súčasný dlhodobý rozpočet trvá od roku 2021 do roku 2027. 

Okrem dlhodobého rozpočtu sa každoročne rokuje o ročnom rozpočte, ktorý sa následne prijíma. Takto sa stanovujú výdavky a príjmy na finančný rok do výšky odsúhlasenej v dlhodobom rozpočte. 

Komisia predkladá návrh rozpočtu, ktorý následne prerokúvajú a schvaľujú Európsky parlament a Rada. Komisia je zodpovedná za hospodárenie s finančnými prostriedkami, hoci viac ako polovicu rozpočtu spravuje spoločne s národnými vládami. 

Parlament každý rok posudzuje, ako sa plnil rozpočet na predchádzajúci rok, a na základe odporúčania Rady rozhoduje, či schváli alebo zamietne plnenie rozpočtu Komisiou. To je známe ako „udelenie absolutória“. 

Ako sa rozpočet prerokúva a prijíma 

Na čo sa finančné prostriedky používajú?

Prostriedky z rozpočtu EÚ sa používajú na vytváranie pracovných miest a financovanie projektov, ktoré zlepšujú našu zdravotnú, vzdelávaciu, dopravnú a energetickú infraštruktúru, posilňujú bezpečnosť našich hraníc, pomáhajú bojovať proti zmene klímy a podporujú digitálnu transformáciu našich spoločností. A to je len niekoľko príkladov. 

V posledných rokoch sa rozpočet EÚ stal čoraz silnejším vyjadrením solidarity EÚ, pretože slúži ako hlavný nástroj reakcie EÚ na krízu. Pomáha riešiť najväčšie výzvy EÚ, od pandémie ochorenia COVID-19 až po ruskú inváziu na Ukrajinu, ako aj zabezpečovať našu energetickú nezávislosť a rozvíjať strategickú autonómiu EÚ.

Spolu s Fondom obnovy NextGenerationEU predstavuje rozpočet na roky 2021 – 2027 približne dva bilióny eur v bežných cenách. Výdavky z rozpočtu možno rozdeliť do siedmich kategórií:

  1. jednotný trh, inovácie a digitálna ekonomika
  2. súdržnosť, odolnosť a hodnoty
  3. prírodné zdroje a životné prostredie
  4. migrácia a riadenie hraníc
  5. bezpečnosť a obrana
  6. susedstvo a svet
  7. európska verejná správa.

Prehľad dlhodobých rozpočtových súm v bežných cenách 

Priority a výdavky stanovené v rozpočte na rok 2024 

Z rozpočtu na rok 2024 sa financujú najdôležitejšie potreby v oblasti obnovy v krajinách EÚ a našich partnerských krajinách na celom svete. Z jeho prostriedkov sa podporuje zelená a digitálna transformácia, vytváranie pracovných miest a posilnenie postavenia Európy vo svete, čím prispieva k modernizácii a posilneniu našej Únie.  

Rozpočet EÚ nám umožňuje najmä posilňovať našu podporu Ukrajine, zvyšovať investície do kritických technológií a obrany, poskytovať zdroje na podporu partnerov na západnom Balkáne a pomáhať krajinám EÚ postihnutým prírodnými katastrofami, ako aj krajinám, ktoré čelia humanitárnym krízam. 

Správa finančných prostriedkov EÚ

V rokoch 2021 – 2027 sa dlhodobý rozpočet spravuje takto:

  • 56 % spoločne spravujú vnútroštátne orgány a Komisia („zdieľané riadenie“), 
  • 37 % spravuje Komisia, jej agentúry a úrady mimo EÚ („priame riadenie“), 
  • 7 % spravujú iné medzinárodné organizácie, národné agentúry a krajiny mimo EÚ („nepriame riadenie“), 
  • pokiaľ ide o nástroj NextGenerationEU, 90 % finančných prostriedkov sa poskytuje z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktorý sa vykonáva prostredníctvom priameho riadenia v celkovej výške 648 miliárd eur.

Konečnú zodpovednosť za plnenie rozpočtu nesie Komisia, ktorá musí zabezpečiť, aby každé vynaložené euro bolo zaznamenané a zaúčtované. V prípade neoprávnených platieb spolupracuje Komisia s dotknutými krajinami na tom, aby sa takéto prostriedky vrátili do rozpočtu. 

Ročný rozpočet EÚ podlieha interným a externým kontrolám zo strany Komisie, Európskeho dvora audítorov a Európskeho parlamentu tak počas jeho plnenia, ako aj po jeho skončení. Okrem toho môže Európsky úrad pre boj proti podvodom vyšetrovať podvody súvisiace s rozpočtom EÚ. 

Opatrenia na zabezpečenie transparentnosti a ochranu rozpočtu EÚ  

Videogaléria