Rozpočet EÚ, ktorý združuje zdroje krajín EÚ, posilňuje hospodárstvo a geopolitické postavenie EÚ. Zlepšuje život 450 miliónov ľudí, ktorí dnes žijú v EÚ.
Rozpočet EÚ sa financuje z týchto zdrojov:
- podiel hrubého národného dôchodku každej krajiny EÚ v závislosti od jej bohatstva,
- dovozné clá na výrobky z krajín mimo EÚ,
- malé percento DPH vybranej jednotlivými krajinami EÚ,
- príspevok vypočítaný na základe množstva nerecyklovaného odpadu z plastových obalov v každej krajine EÚ,
- iné príjmy, ako sú príspevky tretích krajín na určité programy, úroky z omeškania a pokuty, ako aj prípadný prebytok z predchádzajúceho roka.
Tieto zdroje sú známe ako „vlastné zdroje“ EÚ. EÚ v súčasnosti rokuje o nových vlastných zdrojoch s cieľom diverzifikovať a reformovať zdroje príjmov rozpočtu EÚ. V budúcnosti by mohli súvisieť napríklad s emisiami skleníkových plynov alebo so ziskami podnikov.
Hlavnou zásadou pri tvorbe rozpočtu EÚ je, že výdavky musia zodpovedať príjmom. Znamená to, že ročné príjmy musia v plnej miere pokrývať ročné výdavky.
Európska komisia je okrem toho na základe zmlúv EÚ oprávnená získavať v mene EÚ pôžičky na medzinárodných kapitálových trhoch. Od roku 2021 Komisia získava finančné prostriedky na kapitálových trhoch na financovanie svojho plánu obnovy po pandémii ochorenia COVID-19 NextGenerationEU. Tieto dlhopisy EÚ sa budú splácať počas dlhého obdobia, a to až do roku 2058.