Az egyes tagországok forrásainak összevonásával az uniós költségvetés erősíti az EU gazdaságát és geopolitikai helyzetét, továbbá javítja az EU-ban élő 450 millió ember életét.
Az uniós költségvetés finanszírozása a következő forrásokból történik:
-
az egyes uniós országok bruttó nemzeti jövedelmének az ország gazdaságának arányában meghatározott része;
-
az Unión kívülről érkező termékekre kivetett vámok;
-
az egyes uniós tagállamok által beszedett hozzáadottérték-adó egy kis része;
-
a tagállamok által befizetett hozzájárulás, melynek összegét az egyes országok nem újrafeldolgozott műanyag csomagolási hulladékának mennyisége alapján számítják ki;
-
egyéb bevételek, köztük a nem uniós országok hozzájárulásai bizonyos programokhoz, a késedelmi kamatok és pénzbírságok, valamint az előző évből fennmaradó többlet.
Ezeket a forrásokat hívjuk az EU saját forrásainak. Az EU jelenleg tárgyalásokat folytat új saját források létrehozásáról, hogy diverzifikálja és megreformálja ezzel az EU költségvetésének bevételi oldalát. Ilyen új források lehetnek a jövőben például az üvegházhatásúgáz-kibocsátáshoz vagy a vállalatok nyereségéhez kapcsolódó hozzájárulások.
Az uniós költségvetés azon az elven alapul, hogy a kiadásokat bevételekkel kell ellensúlyozni, ami azt jelenti, hogy az éves bevételeknek teljes mértékben fedezniük kell az éves kiadásokat.
Ezen túlmenően az EU-szerződések felhatalmazzák az Európai Bizottságot, hogy az Európai Unió nevében hitelt vegyen fel a nemzetközi tőkepiacokról. 2021 óta a Bizottság kötvényeket bocsát ki a tőkepiacokon a Covid19-világjárvány utáni helyreállítási terv, a NextGenerationEU finanszírozásához. Ezeknek az uniós kötvényeknek a visszafizetésére hosszú távon, 2058-ig kerül sor.