Preskoči na glavno vsebino

Financiranje proračuna EU

Proračun EU z združevanjem sredstev držav EU krepi gospodarstvo in geopolitični položaj EU. Izboljšuje življenja 450 milijonov ljudi, ki danes živijo v EU.  

Proračun EU se financira iz naslednjih virov: 

  • delež bruto nacionalnega dohodka vsake države EU glede na njeno bogastvo  
  • carine na uvoz iz držav zunaj EU 
  • majhen del DDV, ki ga pobere vsaka država EU 
  • prispevek na podlagi količine nereciklirane odpadne plastične embalaže v vsaki državi EU 
  • drugi prihodki, vključno s prispevki nečlanic EU za nekatere programe, zamudnimi obrestmi in globami ter morebitnimi presežki iz prejšnjega leta

Ti viri so znani kot „lastna sredstva“ EU. EU trenutno razpravlja o novih virih lastnih sredstev, da bi se diverzificirali in reformirali viri prihodkov proračuna EU. V prihodnosti bi jih lahko na primer vezali na emisije toplogrednih plinov ali dobičke podjetij. 

Proračun EU temelji na načelu, da morajo biti odhodki usklajeni s prihodki, kar pomeni, da morajo letni prihodki v celoti kriti letne odhodke. 

Poleg tega je Evropska komisija s Pogodbami EU pooblaščena, da v imenu Evropske unije najema posojila na mednarodnih kapitalskih trgih. Komisija od leta 2021 zbira sredstva na kapitalskih trgih za financiranje načrta za okrevanje po pandemiji COVID-19, tj. NextGenerationEU. Te obveznice EU bodo odplačane v daljšem obdobju do leta 2058.