Направо към основното съдържание

Как се финансира бюджетът на ЕС

Чрез обединяване на ресурси от държавите от ЕС бюджетът на ЕС укрепва икономиката и геополитическото положение на ЕС. Той подобрява живота на 450-те милиона души, живеещи в ЕС днес.  

Бюджетът на ЕС се финансира от следните източници: 

  • дял от брутния национален доход на всяка държава от ЕС въз основа на нейното богатство  

  • мита върху вноса на стоки от страни извън Съюза 

  • малка част от ДДС, събиран от всяка страна от ЕС 

  • вноска въз основа на количеството нерециклирани отпадъци от пластмасови опаковки във всяка държава от ЕС 

  • други приходи, като вноски от държави извън ЕС за някои програми, лихви за забава и глоби, както и евентуалния излишък от предишната година.

Тези източници са известни като собствени ресурси на ЕС. Понастоящем ЕС обсъжда нови собствени ресурси с цел диверсифициране и реформиране на източниците на приходи в бюджета на ЕС. В бъдеще те биха могли например да бъдат свързани с емисиите на парникови газове или печалбите на дружествата. 

Бюджетът на ЕС се основава на принципа, че разходите трябва да съответстват на приходите, което означава, че годишните приходи трябва изцяло да покриват годишните разходи. 

Освен това Договорите за ЕС дават правомощия на Европейската комисия да взема заеми на международните капиталови пазари от името на Европейския съюз. От 2021 г. насам Комисията набира средства на капиталовите пазари, за да финансира своя план за възстановяване след COVID — NextGenerationEU. Тези облигации на ЕС ще бъдат погасени за дълъг период до 2058 г.